Ochranári upozorňujú na mláďatá drozdov, ktoré teraz vyskakujú z hniezd - netreba im hneď pomáhať


Foto: Ochranári upozorňujú na mláďatá drozdov, ktoré teraz vyskakujú z hniezd - netreba im hneď pomáhať Foto: ilustračná - pixabay.com

Ochranári zvierat  informujú verejnosť na mláďatá drozdov, ktoré v tomto ročnom období vyskakujú z hniezd a učia sa lietať.. Ak nájdete na zemi takéto pobehujúce vtáča, za žiadnych okolností ho nechytajte - môže zomrieť.

Mláďatá vyskakujú z hniezda a učia sa lietať

Mláďatá drozdov v tomto období vyskakujú z hniezd. Behajú po zemi a môžu sa zdať zranené, alebo zmätené. Mláďatá však čakajú na rodičov, ktorí sú zvyčajne nablízku a kŕmia ich. Aj takýmto spôsobom sa snažia mladé drozdy naučiť lietať.

Ak nájdete malé operné vtáča bez chvostíka, so žltými kútikmi zobáčika, je to vyletené mláďa drozda. Ak má perie, je v poriadku a môže byť na zemi. Netreba ho zachraňovať.


Netreba ich hneď chytať a zachraňovať, učia sa o seba postarať

Záchranári upozorňujú, že im môžete viac uškodiť ako pomôcť. Mláďa drozda sa učí nie len lietať, ale aj hľadať potravu. Ak mu začnete pomáhať a starať sa o neho v domnienke, že je chorý a potrebuje pomoc, nemusí sa nikdy naučiť postarať sa o seba sám a vo voľnej prírode neprežije.

Drozdy sú zákonom chránené živočíchy, preto ich neberte domov. V prípade, že si nie ste istí, môžete kontaktovať veterinára, alebo ochranárov prírody. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo