Slovenské národné divadlo navštívilo vlani viac ako 275 divákov, čo je najviac za posledných 15 rokov


Foto: Slovenské národné divadlo navštívilo vlani viac ako 275 divákov, čo je najviac za posledných 15 rokov Foto: SND

Slovenské národné divadlo v roku 2023 odohralo dokopy 664 predstavení, ktoré spolu videlo takmer 275-tisíc návštevníkov. To je podľa vedenia historicky najvyšší počet návštevníkov v novej budove SND od jej otvorenia.

Od roku 2008 do roku 2023, keď malo divadlo väčšinu sezón k dispozícii dve budovy, bola priemerná návštevnosť v Slovenskom národnom divadle 253-tisíc návštevníkov. Do priemeru sa nepočítajú dva covidové roky. Rok 2023 je preto nadpriemerný, o to viac, že mohlo hrať iba v jednej budove. 

„Naša obrovská vďaka patrí našim divákom za ich neutíchajúcu priazeň a lásku k divadlu. Ďakujeme našim návštevníkom, že večer čo večer zapĺňajú naše sály a SND tak menia na miesto plné života. Každým aplauzom, každým standing-ovation nám dávajú najavo, že kultúra je pre nich dôležitá a že divadlo neodmysliteľne patrí do ich života. Je to pre nás tá najlepšia odmena,“ hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

Aká bola činnosť divadla v minulom roku?

Nadpriemerné čísla návštevnosti sa premietli aj do tržieb zo vstupeniek, pretože v roku 2023 malo divadlo historicky najvyššie tržby vo výške viac ako 5 miliónov eur, čo je o 1,7 milióna eur viac ako v roku 2018, ktorý bol doteraz najúspešnejším.

Slovenské národné divadlo uviedlo v minulom roku 14 premiér. V Činohre pribudli tituly Kocúrkovo, Koncert na želanie, Budete mať luft, Konformista, Deti, Malé ženy, Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili a Pred očami Západu.

Opera odpremiérovala tituly ako Svätopluk, Maria Stuarda, Nabucco a detskú pôvodnú operu Muflón Ancijáš. Balet ako novinky priniesol Carminu Buranu a Labutie jazero. Diváci si obľúbili aj špeciálne projekty Fashion Ballet ´23Umenie pre život či galakoncert Lucia Popp Tribute.


Čo sa páčilo divákom v rámci sprievodného programu?

Úspešnými a obľúbenými sa stali aj sprievodné podujatia ako Veľké divadelné prespávačky, Soboty v divadle, Divadelná kaviareň a prehliadky historickej budovy národného divadla. Návštevníci o tieto programy prejavili mimoriadny záujem a dosiahli tak stopercentnú návštevnosť.


V posledných mesiacoch roka sa obnovil aj charitatívny projekt Divadlo pre všetky deti. V rámci neho navštívilo predstavenia v októbri a v decembri spolu takmer 300 detí zo znevýhodneného prostredia a špeciálnych škôl. Najbližšie predstavenie určené deťom so špeciálnymi potrebami bude už vo februári a do konca sezóny sú plánované ďalšie podujatia.

Projekt sa divadlu darí financovať vďaka darcom, ktorí naň prispievajú dobrovoľnými príspevkami pri nákupe svojich vstupeniek na webe divadla, ale aj vďaka darcom, ktorí prispeli jednorazovo vyššou sumou. Za posledné štyri mesiace roka na projekt prispelo takmer 1 500 darcov a divadlu sa naň podarilo získať aj dva granty. Celková suma podpory tak dosiahla za prvé štyri mesiace sezóny približne 41-tisíc eur.

„Všetkým darcom, ktorí prispeli na tento projekt, by som sa chcel čo najsrdečnejšie poďakovať. Naša spoločnosť potrebuje viac ľudskosti, empatie, lásky, dobrých skutkov a radosti, a to nie iba v období pred Vianocami. Rozprávkový svet divadla je miestom, ktoré je pre vývoj detí veľmi potrebný. Vďaka darcom ho majú možnosť zažiť aj deti, ktoré by sa k nemu inak približovali oveľa ťažšie,“ vraví generálny riaditeľ Matej Drlička.

Čo nás čaká v SND v roku 2024?

Vedenie Slovenského národného divadla chce aj v roku 2024 zvyšovať čísla návštevnosti aj tržieb, a tým prispieť k ekonomickej udržateľnosti inštitúcie. Podľa vedenia SND chcú byť zdravou verejnou inštitúciou s vyváženými príjmami a výdavkami

V roku 2024 chcú divákom ponúkať nielen kvalitné divadelné umenie a nezabudnuteľný zážitok na predstaveniach, ale tiež vytvoriť z divadla otvorený verejný priestor, v ktorom sa stále niečo deje a ktorý je obľúbeným miestom na stretávanie s rodinou aj priateľmi

„Máme v pláne priniesť ďalšie programy a aktivity, ktoré, veríme, zvýšia atraktivitu SND v očiach našich návštevníkov a tiež nám prilákajú nových divákov,“ dodal generálny riaditeľ. Jedným zo spomenutých nových programov bude napríklad aj januárové podujatie Noc v divadle spojené s predstavením ocenenej opery Ľubice Čekovskej Impresario Dotcom. Určené je pre dospelých návštevníkov od 21 rokov.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu