Bratislavu môžu opäť potrápiť silné búrky a dažde, SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa pre celý kraj


Foto: Bratislavu môžu opäť potrápiť silné búrky a dažde, SHMÚ vydal výstrahu 1. stupňa pre celý kraj Foto: ilustračná - pixabay.com

Nad našim územím sa stále vlní studený front, ktorý môže spôsobiť tvorbu výrazných búrok a to aj napriek tomu, že sa dnes v porovnaní s predchádzajúcimi dňami na väčšine územia výrazne ochladilo. Meteorológovia preto stále varujú pred silnými búrkami. 

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na dnes výstrahu 1. stupňa pred búrkami pre celú oblasť Bratislavského samosprávneho kraja.

„V okrese Bratislava  sa OJEDINELE očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo  pre ľudské aktivity.  S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky,  pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h),“ uvádza SHMÚ.  


Meteorológovia tiež upozorňujú, že silné dažde môžu spôsobiť dočasné zmeny hladiny vodných tokov. Prívalové dažde môžu spôsobiť aj návalové stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov a podjazdov.

Výstraha platí pre všetky okresy kraja, teda pre Bratislavu, Malacky, Pezinok a Senec.

Podľa portálu imemeto.sk sa zatiaľ výrazné búrky tvoria prevažne v oblasti severného Slovenska a popoludní až večer by mali zasiahnuť aj južnejšie oblasti. Pozor si treba však dávať na celom území krajiny.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: SHMÚ, imeteo.sk