Až 250 000 eur vyčlenili poslanci BSK na podporu cca 50-tich projektov participatívneho rozpočtu


Foto: Až 250 000 eur vyčlenili poslanci BSK na podporu cca 50-tich projektov participatívneho rozpočtu Foto: Bratislavský samosprávny kraj

Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja schválili na piatkovom zasadaní  Návrh všeobecného záväzného nariadenia o participatívnom rozpočte. Tento rok vyčlenili poslanci na tento účel 250 000 eur.

Obyvatelia kraja tak opäť môžu rozhodovať o prerozdelení časti financií na jednotlivé projekty zamerané na rozvoj kraja a skvalitnenie života občanov. 

„Prvýkrát v živote župy sa podarilo prijať také VZN-ko, ktoré hovorí o tom, že župa ponúka obyvateľom Bratislavského samosprávneho kraja možnosť rozhodovať o niektorých projektoch. Tento rok na každý projekt ponúkneme najviac 5 000 eur. To znamená, že môžeme podporiť približne 50 projektov,“ ozrejmila podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja Alžbeta Ožvaldová.

Vďaka participatívnemu rozpočtu sa môže aj verejnosť zúčastniť na rozhodovaní o použití verejných zdrojov. BSK vidí participatívny rozpočet aj ako nástroj motivácie občanov, aby sa viac zaujímali o verejné veci kraja.


Keďže poslanci vyčlenili na účely participatívneho rozpočtu kraja 250 000 eur a maximálny príspevok na jeden projekt je 5 000 eur, môže tak župa podporiť až 50 projektov svojich občanov. Do participatívneho rozpočtu sa môžu občania zapojiť nie len hlasovaním za jednotlivé projekty, ale aj tvorbou vlastných projektov.

“Budeme sa snažiť pokryť celé teritórium kraja, takže nikto nie je vyčlenený. Finančné prostriedky budeme prideľovať jednotlivým teritóriám, obciam, mestským častiam a mestám podľa počtu obyvateľov. Myslíme si, že je to veľmi zmysluplný krok. Pridávame sa tak k tým mestským častiam, ktoré majú dobré skúsenosti s participatívnym rozpočtom. Radi sa pridáme do klubu tých, ktorí pomáhajú občanom a nechajú občanov rozhodovať o tom, čo si chcú zlepšiť vo svojom kraji,“ doplnil Ivan Bošňák, riaditeľ Odboru financií Bratislavského samosprávneho kraja.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:



Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj