Poznáme víťazné projekty Občianskeho rozpočtu 2018, na ich účely bude vyčlenených asi 50 tisíc eur


Foto: Poznáme víťazné projekty Občianskeho rozpočtu 2018, na ich účely bude vyčlenených asi 50 tisíc eur Foto: facebook.com/Bratislava.sk

„Viac ako 1 000 Bratislavčanov v hlasovaní Občianskeho rozpočtu 2018 rozhodlo o víťazných projektoch. Samotnému hlasovaniu aj tento rok predchádzala burza nápadov, do ktorej obyvatelia hlavného mesta prispeli 42 návrhmi. Prostriedky pre Občiansky rozpočet 2018 budú vyčlenené priamo v rozpočte hlavného mesta, ktorý schváli mestské zastupiteľstvo,“ informovala hovorkyňa mesta Bratislava, Zuzana  Onufer. 

Zo všetkých projektov získal najviac hlasov projekt Riešenie problému túlavých mačiek z kategórie Životné prostredie. Za tento projekt hlasovalo až 856 Bratislavčanov. Projekt Revitalizácia parčíka pri nemocnici Antolská získal v rovnakej kategórii 199 hlasov. V kategórii Kultúra a šport dosiahol najväčší úspech projekt Spoznaj osobnosti, po ktorých sú pomenované ulice v meste, ktorý získal 87 hlasov. 

Z celkových 1007 hlasov až 972 Bratislavčanov hlasovalo prostredníctvom internetovej stránky mesta. Písomne v kancelárii prvého kontaktu hlavného mesta využilo 35 občanov. Predpokladaná suma na účely Občianskeho rozpočtu v roku 2018 predstavuje 50 000 eur.

Občiansky rozpočet umožňuje Bratislavčanom spolurozhodovať o využití časti prostriedkov z mestského rozpočtu

„Prvou fázou občianskeho rozpočtu je burza nápadov - zhromaždenie podnetov od obyvateľov. Návrhy priebežne posudzovali zástupcovia a odborní pracovníci hlavného mesta. V tejto fáze procesu sa konalo tiež verejné prerokovanie návrhov s občanmi. Vzhľadom na realizovateľnosť navrhnutých projektov, kompetencie hlavného mesta a tiež vzhľadom na dostupné finančné prostriedky, boli tento rok do hlasovania zaradené tri projekty. Verejnosť o vybraných projektoch hlasovala od 2.11. do 14.11.2017. Tentoraz sa o rozdelení finančných prostriedkov rozhodovalo pomerom na základe počtu hlasov, ktoré občania jednotlivým projektom odovzdali,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta. 

Aktuálne mesto pracuje na realizácii projektov Občianskeho rozpočtu 2017. Aj vďaka nemu vyrástol Fit Park na Žitavskej ulici vo Vrakuni, či  osem bezbariérových priechodov v Petržalke. V rámci projektu Zelená pre seniorov prebehlo školenie seniorov o verejnej zeleni a tiež sa vyčlenili finančné prostriedky na vyhotovenie vtáčích búdok, ktoré plánujú osadiť na jar 2018.


Hlavné mesto so Slovenskou alianciou ochrany zvierat spolupracuje na realizácii projektu V Bratislave žijú s nami. Účelom projektu je kastrácia, ošetrenie a očkovanie túlavých mačiek.
Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: bratislava.sk