V Rači na Novohorskej ulici rastie nová moderná škôlka, otvoriť by ju mali už na jeseň tohto roka


Foto: V Rači na Novohorskej ulici rastie nová moderná škôlka, otvoriť by ju mali už na jeseň tohto roka
Galéria: 6 fotiek
Foto: ww.raca.sk

Na rohu Novohorskej a Sadmelijskej ulice v bratislavskej Rači rastie nová škôlka. Starú schátranú budovu jaslí a neskoršieho sanatória pre deti s dýchacími ochoreniami už od jesene minulého roka prerábajú na modernú materskú školu.

Problém s nedostatkom miest v škôlkach trápi viaceré mestá a obce na Slovensku. Rača ako mestská časť Bratislavy aj takýmto spôsobom pokračuje vo vytváraní nových mieste pre deti v materských školách.

Podľa posledného zápisu sa na aktuálne prebiehajúci školský rok v račianskej samospráve podarilo umiestniť až 71% detí z celkového počtu odovzdaných prihlášok.

„Z tých 111 detí, ktoré sme už nedokázali prijať, bolo 90 s trvalým pobytom v Rači, a navyše 56 z nich malo menej ako 3 roky. Čiže v rámci oficiálnych kritérií, podľa ktorých by sa mali prijímať deti s trvalým pobytom u nás a vo veku od 3 do 6 rokov – ich nebolo umiestnených iba 34. Po dobudovaní novej škôlky na Novohorskej, kde bude môcť chodiť približne 90 detí, by sme teda problém s neprijatými deťmi mali v našej mestskej časti úplne eliminovať,“ vyhlásil račiansky starosta Peter Pilinský.

Starosta mestskej časti Rača Peter Pilinský sa včera, 19. marca, zúčastnil na stavbe vrámci kontrolného dňa.
[photo]570[photo]


Aktuálne pokračujú búracie práce na budove a pomaly prechádzajú pracovníci aj k budovaniu statických stĺpov. Vrámci projektu prebehnú viaceré stavebno-technické úpravy, medzi ktoré patrí aj dobudovanie nadstavby a vytvorenie 2 nových pavilónov.

Vnútorné priestory a ich pomerne veľká rozloha umožňujú aj dispozičné zmeny. Vybuduje sa nová plynová prípojka aj s kotolňou, vymenia sa elektro-rozvody, rozvody zdravotechniky, zriaďovacích predmetov, samozrejmosťou je nové a kvalitné zateplenie obvodového a strešného plášťa. V areáli pribudne tiež nové detské ihrisko s rôznymi hracími prvkami.

Novú škôlku plánujú otvoriť na jeseň tohto roka po ukončení kolaudačného procesu. Pôvodný rozpočet stavby odhadovali na 851 000 eur. Verejným obstarávaním sa podarilo samospráve znížiť cenu nákladov až na 730 000 eur. Na rekonštrukciu a nadstavbu na Novohorskej ulici sa Rači podarilo získať dotáciu Ministerstva pôdohospodárstva vo výške 573 000 eur.
[photo]569[photo]

Starosta Rače informoval, že už od 23. do 27. apríla počas zápisu do škôlok môžu rodičia v prípade záujmu o umiestnenie dieťaťa do materskej školy Novohorská vyplniť tlačivo, ktoré im bude k dispozícii v každej škôlke. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac:Zdroj: Mestská časť Bratislava - Rača