Slovenská národná galéria pozýva na jedinečnú výstavu diel architekta Friedricha Weinwurma


Foto: Slovenská národná galéria pozýva na jedinečnú výstavu diel architekta Friedricha Weinwurma Foto: sng.sk , archinfo.sk

Slovenská národná galéria pozýva na výstavu Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční už 25. januára o 18:00 v priestoroch Kaviarne Berlinka v SNG. Výstava potrvá do 20. mája 2018. 


Výstava pripomenie návštevníkom dielo Fridricha Weinwurma, najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na Slovensku. Prostredníctvom dokumentácie, literatúry a fotografií, ale aj modelov jeho diel priblíži Slovenská národná galéria predstavu o architektúre novej vecnosti. 

„Poukáže na jeho ťažiskovú architektonickú oblasť, kde išlo najmä o formu, prevádzkové a priestorové vzťahy, ale aj o konštrukčnú a technickú stránku architektúry. Sprítomní osobnosť ľavicovo orientovaného intelektuála pri interpretácii spoločenskej úlohy architektúry. Tá spočívala na riešení bytovej otázky a na témach s ňou súvisiacich, ako bolo postavenie jednotlivca a rodiny v modernej spoločnosti, kolektivizmus, plánovanie, industrializácia a štandardizácia,“ popisujú výstavu organizátori. 

Výstava sprostredkuje ideové a výrazové koncepty diela architekta Weinwurma. Nepriamo ponúka ja otázku, akou cestou, smerovaním a vnímaním prešla slovenská povojnová architektúra po významných a tragických historicko-spoločenských zmenách. 

Miesto: SNG, Esterházyho palác, Nám. Ľ. Štúra 4, BA
Dátum: 25.01.2018 - 18:00    20.05.2018 - 19:00


Prečítajte si viac:Zdroj: SNG