Bratislava pokračuje v riešení problému náhradných nájomných bytov, stretla sa medzirezortná skupina


Foto: Bratislava pokračuje v riešení problému náhradných nájomných bytov, stretla sa medzirezortná skupina Foto: ilustračná - pixabay.com

Hlavne mesto pokračuj v riešení problematiky náhradných nájomných bytov. Situáciou je poverená aj medzirezortná pracovná skupina vytvorená na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky.

Mesto aktívne komunikuje so zástupcami  žiadateľov a aj samotnými žiadateľmi o bytovú náhradu, ktorým v uplynulých chladných dňoch pomáhalo pri riešení existenčných problémov. Voči reštituentom si zároveň plní svoju povinnosť a od minulého roka vypláca kompenzácie nájomného,“ uvádza Zuzana Onufer, hovorkyňa mesta Bratislava. 

Cieľom zriadenej medzirezortnej pracovnej skupiny je riešenie problematiky usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom a celkovo vyriešenie náhradného nájomného bývania pre občanov, ktorí na to majú nárok zo zákona. Skupinu tvoria zástupcovia z ministerstva dopravy a výstavby, hlavného mesta a ministerstiev spravodlivosti, financií a vnútra.

Prvé stretnutie skupiny sa konalo 19. februára. Mesto na ňom prezentovalo zásadné problémy, ktoré zabezpečenie náhradných bytov sťažujú a tiež návrhy riešení. 

Mesto ohľadom problematiky komunikuje aj s Občianskym združením Právo na bývanie, ktoré zastrešuje žiadateľov bytových náhrad. Riaditeľ Magistrátu hlavného mesta Branislav Martin Hruška prijal zástupcov združenia. Informoval ich o aktuálnom stave riešenia problematiky.

„Najväčším problémom je nesúhlas mestských častí a ich obyvateľov, ktorý znemožňuje výstavbu bytových náhrad na vytypovaných lokalitách, napríklad v mestskej časti Dúbravka Pri kríži, v mestskej časti Petržalka v lokalite Mamateyova a Pankúchova či v mestskej časti Ružinov v lokalite Astronomická a Čmelíkova,“ informuje mesto Bratislava.


Mesto napriek tomu pokračuje v obstaraní bytových náhrad ako formou výstavby, tak formou kúpy nehnuteľností. Aktuálne je pripravený postup na obstaranie náhradných nájomných bytov formou kúpy pomocou verejnej obchodnej súťaže. O podmienkach budú rokovať poslanci mestského zastupiteľstva na najbližšom rokovaní.  

Mesto sa snaží pomôcť aj obyvateľom v budovách, ktoré neboli zrekonštruované a majú časté technické problémy. Zástupcovia mesta v uplynulých chladných dňoch navštevovali domácnosti, kde sa vyskytoval problém s dodávkou tepla a nájomcom pomáhali so zabezpečením základných potrieb, napríklad zapožičaním ohrievačov.

Okrem toho je tu možnosť dočasného ubytovania v mestských zaradeniach pre seniorov tým žiadateľom, ktorí žijú v sťažených podmienkach. Počas minulého roka túto možnosť využila jedna žiadateľka.

 

 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy