Na letisku M. R. Štefánika prebieha Európsky deň 112, záchranné zložky pripravili bohatý program


Foto: Na letisku M. R.  Štefánika prebieha Európsky deň 112, záchranné zložky pripravili bohatý program Foto: facebook.com/policiaslovakia

Pri príležitosti Európskeho dňa 112 organizuje Ministerstvo vnútra SR spolu s viacerými policajnými a záchranárskymi zložkami zaujímavé akcie už 9. februára.

Európsky deň 112 pripadá na 11. februára, teda na nedeľu. Vyhlásila ho Európska asociácia liniek tiesňového volania EENA.

Cieľom Európskeho dňa 112 je zvýšiť povedomie občanov o existencii a fungovaní čísla tiesňového volania 112, eliminovať počet neoprávnených volaní, zvýšiť efektivitu záchranných zložiek, a tým významnou mierou pomôcť pri záchrane života a zdravia občanov, majetku a životného prostredia.

V Slovenskej republike bolo číslo tiesňového volania 112  zavedené  1. júla 2003.

„Osvetová činnosť v rámci „Európskeho čísla tiesňového volania 112“ je zameraná predovšetkým na deti, mládež a širokú verejnosť s cieľom neustále zvyšovať povedomie verejnosti o účele využitia čísla tiesňového volania 112, hlavne o efektívnej komunikácií s operátormi pri volaní na číslo tiesňového volania 112 a tiež s cieľom znížiť počet neoprávnených volaní, čo môže významne pomôcť pri záchrane života, zdravia občanov, majetku a životného prostredia,“ informovalo Ministerstvo vnútra SR.

V Bratislave pri tejto príležitosti zorganizovali v priestoroch letiskovej haly M. R. Štefánika množstvo aktivít pre návštevníkov. Už dnes, od 10:00 do 14:00 bude v rámci prevencie a osvetovej činnosti prezentovať činnosť záchranných zložiek.


Návštevníci ED 112 majú možnosť oboznámiť sa s prácou a činnosťou hasičov, policajtov, zamestnancov odboru kriminality MV SR, zamestnancov kontrolného a chemického laboratória, s činnosťou a prácou operátorov koordinačného strediska, s činnosťou a prácou zamestnancov odboru krízového riadenia a sekcie krízového riadenia.

Svoju každodennú prácu predvedú hasiči, ktorí si pre záujemcov pripravili aj prezentáciu kompletného zásahového odevu, ktorý si môžu aj vyskúšať. Okrem toho čaká na návštevníkov aj prehliadka automobilovej-hasičskej techniky, pričom nebude chýbať štvorkolka, šesťkolka a ďalšie prekvapenia.

Polícia pripravila predovšetkým pre deti množstvo zaujímavých súťaží a hier. Za svoje úspechy si budú môcť odniesť množstvo zaujímavých cien. Nebude chýbať ani policajná prezentácia o ich práci a využívaní integrovaného záchranného systému, linky 112 a o celkovej práci policajtov. Záujemcovia si budú môcť vyskúšať aj policajné auto a oboznámia sa s jeho vybavením.

Zamestnanci kontrolného a chemického laboratória vo svojom vozidle predvedú meracie prístroje, ktoré využívajú pri svojej každodennej činnosti. Vysvetlia im princíp fungovania prístrojov, čo všetko dokážu zmerať a aké údaje a výstupy z meraní sú, čo znamenajú a na čo slúžia. Predvedú a j svoje ochranné odevy a zaujímavosti zo svojej práce. 

Zamestnanci koordinačného strediska, sekcie krízového riadenia a odboru krízového riadenia Bratislava si pre širokú verejnosť pripravili prezentáciu o úlohách a fungovaní činnosti koordinačných stredísk, práci operátorov čísla tiesňového volania 112, civilnej ochrany, ako aj prezentáciu   formou informačného letáku o možnosti používania sms na číslo tiesňového volania 112. Pre záujemcov si pripravili rôzne propagačné predmety, ako sú reflexná vesta, páska, pexeso, kalendáre, šiltovky s logom 112, sťahovacie vaky a podobne.  


Miesto: Letisko M. R. Štefánika
Dátum: 09.02.2018 - 10:00    14:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky