Po Ovsišti sa prechádza diviak. Psíčkári majú strach o svojich miláčikov, varujú aj bežcov a cyklistov


Foto: Po Ovsišti sa prechádza diviak. Psíčkári majú strach o svojich miláčikov, varujú aj bežcov a cyklistov Foto: Wikipedia

Kúsok divej prírody môžete aktuálne zažiť aj v petržalskom Ovsišti. Práve v tejto časti mesta sa ľuďom, ktorí boli na prechádzke so psom, podarilo stretnúť diviaka.

„Pohybuje sa v Ovsišti pri Dunaji, Ovsišťské rameno, cintorín lodí, a pod Prístavným mostom sme ho ešte zazreli. Ľudí sa bojí, ale v kontakte so psom, to nemusí dobre dopadnúť,“ napísala na sociálnej sieti pani Lucia. Diviakovi môže práve táto oblasť vyhovovať, pretože breh Dunaja je husto zalesnený a v prostredí plnom stromov nájde dostatok potravy. „A samozrejme, nech si dávajú večer pozor bežci a cyklisti na hrádzi,“ dodala pani Lucia.

To že na území Bratislavy predovšetkým v okolí Dunaja nemusí byť o divé zvieratá núdza, potvrdila v diskusii aj pani Kateřina. „Diviakov je tu kopec, celá hrádza je rozrytá. Pýtala som sa odborníka a povedal mi, že za normálnych okolností diviak človeka nenapadne, ale mohol by vyštartovať na psa, lebo od toho cíti ohrozenie. Kazdopádne na hrádzi treba dávať pozor, jazdí sa tam aj dosť rýchlo a už som sa vyhýbala tryskujúcej srne.“ Pridal sa aj pán Peter. „Každý rok diviaky ryjú v okolí hrádze (bufet Bosorka), a odtiaľ cez les chodia až k nemocnici Antolská (aj teraz rozryli breh pri tom zatopenom podjazde).“

Mestské lesy v Bratislave upozorňujú, že diviak je v okolí hlavného mesta bežným živočíchom. Z lesov a polí sa zvieratá môžu ľahko dostať aj na zastavané územie a možno ich tak stretnúť napríklad medzi panelákmi v Petržalke. „V Malých Karpatoch sú premnožené, dôsledkom čoho je aj ich častý výskyt na sídliskách v meste. Nakoľko v lesoparku chýba ich prirodzený predátor - vlk, pri regulácii početnosti sme plne odkázaní na ľudský manažment v podobe poľovníctva. Diviaky nachádzajú obrovské množstvo potravy v opustených záhradách, vinohradoch a poliach na hranici lesa s mestom, čo ich populáciu výrazne zvyšuje nad prirodzenú mieru,“ uvádzajú mestské lesy na svojej stránke. „Aj keď diviaky nie sú pre človeka nebezpečné, na sídliskách spôsobujú škody v parkoch a záhradách, dochádza k nehodám s autami a vzbudzujú u obyvateľov strach. Diviak do mesta nepatrí a situáciu je potrebné riešiť.“

V lesoch by mali premnoženie diviakov riešiť jednotlivé poľovnícke združenia. V obciach a mestách je to horšie, pretože v intravilánoch je vylúčený odstrel. Ak sa diviaky usídlia priamo v meste, musí ich odchytiť veterinár, ktorý zvieratá následne uspí a utratí. V prípade, ak ste diviakov zaregistrovali v zastavanom území a ich pobyt trvá viac dní, obrátiť sa môžete na mail Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Bratislave, sekretariat-UR@svps.sk.



Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu