Čaká nás najmrazivejší koniec februára za posledných 30 rokov, teploty môžu klesnúť až pod -20 °C


Foto: Čaká nás najmrazivejší koniec februára za posledných 30 rokov, teploty môžu klesnúť až pod -20 °C Foto: ilustračná - imeteo.sk, pixabay

Územie Slovenska potrápi v posledných februárových a prvých marcových dňoch rekordná zima. Podľa predpovedí nás čaká najmrazivejší záver zimy za posledných 30 rokov.  

Ochladenie a mrazy nie sú problémom len na území Slovenska, ale aj iných oblastí v Európe. Teploty budú o niekoľko stupňov pod hranicou dlhodobého normálu a súčasne sa očakávajú aj celodenné mrazy, ktoré sú na koniec februára pomerne vzácne. 

„Za vpád studeného vzduchu, môže celkom zaujímavé rozloženie tlakových útvarov. Nad Škandináviou sa nachádza výrazná tlaková výš a súčasne sa nad juhovýchodnou časťou Európy rozkladá oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorú tvorí jedna tlaková níž so stredom nad Čiernym morom a ďalšia so stredom nad Sicíliou. Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi sa do našej oblasti pumpuje veľmi studený vzduch od severovýchodu, ktorý zatečie nad celú Európu,“ informoval portál imeteo.sk na svojej stránke.

Teploty na našom území tak môžu klesať až pod -20 °C, pričom v dolinách a v kotlinách budú teploty pri vyjasnení klesať aj pod -25°C. 

Najvyššie teploty v najbližších dňoch pravdepodobne nevystúpia nad bod mrazu. V najchladnejších lokalitách na severe Slovenska očakávajú meteorológovia po 30 rokoch dokonca arktický deň - deň, kedy teplota neprekročí teplotu -10°C.   


Absolútne najnižšiu maximálnu teplotu zaznamenal SHMÚ v poslednej februárovej dekáde 27.2.1963 v Poprade na úrovni -12,5°C. Sieť meteorologických staníc je dnes rozšírenejšia, a tak existuje šanca, že prekonáme aj tento rekord a zaznamenáme novú najnižšiu maximálnu teplotu platnú pre koniec februára.  

Od 1. marca nastáva obdobie meteorologickej jari, ktorá sa síce začne mrazivo, ale teploty sa budú pomerne rýchlo zvyšovať.   

 Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: imeteo.sk