SHMU upozorňuje na príchod studeného počasia, Zimná pohotovosť v Bratislave sa začala


Foto: SHMU upozorňuje na príchod studeného počasia, Zimná pohotovosť v Bratislave sa začala Foto: Mesto Bratislava

Bratislava vyhlásila zimnú pohotovosť, ktorá platí od dnes, teda od stredy 29. novembra. Prvý posyp použili už dnes ráno o 5:30 ma Kolibe. Počas zimnej sezóny bude v pohotovosti nasadených až 43 sypačov, 11 multikár, 1 snehová fréza a 88 ručných pracovníkov. 

Hlavné mesto aj tento rok pokračuje s uplatňovaním opatrení, ktoré zefektívnia zimnú údržbu v Bratislave. Pravidelný monitoring predpovede počasia a monitoring pohybu mechanizmov zimnej údržby cez GPS snímače či preventívny posyp vo vybraných lokalitách majú zabezpečiť plynulejšiu dopravu počas zimných mesiacov. Dispečeri hlavného mesta budú pravidelne kontrolovať spoločensky významné a frekventované komunikácie.

Vďaka GPS snímačom a neustálemu monitoringu počasia bude umožnený rýchlejší a efektívnejší presun posýpačov. Aj tento rok budú môcť Bratislavčania sledovať on-line pohyb vozidiel zimnej údržby na webe hlavného mesta.

(https://www.google.com/url?q=https://online.commander-systems.com/custom_maps/technicke_sluzby_ba/actual_positions.php%3Fcust%3D5468547a007b0f146aaf1ead695c427b%26amp%3Bident%3Df572b9c43e97b344237b2c0e0354d98f27c9dc50&ust=1512044640000000&usg=AFQjCNGiIlqXcbICqlH93nSyKH2jQhcBpg&hl=sk&source=gmail)


„Hlavné mesto SR Bratislava na údržbu verejných priestorov vo svojej správe používa chlorid sodný/posypovú soľ, ale aj ekologickú posypovú soľ Solmag, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu. Solmag používa hlavné mesto na mostoch, ich nájazdoch, všetkých lokalitách v pásmach hygienickej ochrany spodných vôd (napríklad lokalita Železnej studničky), na údržbu schodov, lávok, nadchodov a v historickom centre mesta napríklad na Hlavnom a Františkánskom námestí,“ uvádza mesto.

Zimnú údržbu vykonáva konzorcium A.R.K. technické služby a riadi sa pri tom Operačným plánom a pokynmi dispečingu magistrátu hlavného mesta. V čase zimnej pohotovosti bude k dispozícii plný počet techniky a to 24 hodín denne a na zásah musia po pokyne magistrátu vyraziť do 30 minút.

V prípade, že teplota klesá k 0°C, posýpa spoločnosť mosty a nájazdy, na ktorých sa aj v suchom počasí zráža voda a tvorí námraza. Hlavné mesto Bratislava platí len za objednané výkony zimnej údržby na základe pokynov z mestského dispečingu.

Bratislava má zo všetkých slovenských miest najvyššiu hustotu dopravy s najväčšou rozlohou mesta. Spolu je potrebné udržiavať komunikácie I. a II. triedy a nájazdy na štátne cesty v celkovej dĺžke 449 km, námestia, verejné priestranstvá, chodníky, lávky a mosty vo výmere 357 643 m2, 257 zastávok MHD s výmerou 29 991 m2 a tiež 1 481 prechodov pre chodcov.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Mesto Bratislava