Lipšic si rozhovorom v Exprese natiahol obednú prestávku. Z práce odchádzam posledný, bráni sa prokurátor


Foto: Lipšic si rozhovorom v Exprese natiahol obednú prestávku. Z práce odchádzam posledný, bráni sa prokurátor Foto: FB Naše železnice

Kauza obednej prestávky bývalého šéfa špeciálnej prokuratúry Daniela Lipšica pokračuje. Dnes už „obyčajný“ prokurátor sa totiž ešte v stredu minulý týždeň zúčastnil rozhlasovej relácie Rádia Expres Braňo Závodský naživo. Diskusia v rádiu trvala viac ako 37 minút, pričom obedná prestávka štandardne trvá pol hodinu a jej čas vymedzuje aj zákonník práce. Pripočítať však treba aj cestu do rádia a späť, ktorú Lipšic absolvoval.

Šéfka odboru legislatívy prokuratúry Eva Kukanová si ho preto predvolala na pohovor, kde mu vytkla, že v rádiu bol počas pracovného času, predĺžil si obednú prestávku a diskutovať do populárnej relácie išiel bez vedomia nadriadených.

Ďalej vyšlo najavo, že podľa záznamu pohovoru, ktorý má k dispozícii agentúra SITA sa mal Lipšic dokonca dopustiť protiprávneho konania. Porušenie zákona má spočívať v tom, že Lipšic svojvoľne opustil svoje pracovisko.Relácia bola vysielaná naživo a trvala 37 minút 46 sekúnd. Skutočnosť, že Daniel Lipšic informoval o poskytnutí tohto rozhovoru hovorkyňu Generálnej prokuratúry SR v ten istý deň po skončení relácie neospravedlňuje jeho protiprávne konanie. Daniel Lipšic týmto svojím konaním porušil základnú povinnosť prokurátora využívať služobný čas v plnom rozsahu na výkon svojej funkcie,“ cituje agentúra záznam pohovoru.

Daniel Lipšic zareagoval na sociálnej sieti, kde napísal, že celý pohovor bol „motivovaný výlučne nesúhlasom s mojimi názormi prezentovanými v rozhovore pre rádio Expres.“ Počas obednej prestávky sa navyše podľa Lipšica v budove nezdržiavajú ani iní prokurátori a to aj dlhšie ako polhodinu vyhradenú na obed. „Vo vzťahu k využívaniu fondu služobného času uvádzam, že napríklad dnes som z budovy Generálnej prokuratúry odchádzal o 17:30 hod. (keďže som finalizoval záverečnú reč vo veci obžalovaného M. Vlčeka), pričom celá budova už bola takmer prázdna. Tým samozrejme nechcem povedať či naznačiť, že vedenie Generálnej prokuratúry neplnilo služobné úlohy aj na iných miestach,“ doplnil Lipšic.

Čo konkrétne v Exprese Lipšic povedal?

Po tom čo skupina prokurátorov bývalej špeciálnej prokuratúry upozornila, že nemá na nových pracovných miestach vytvorené ani základné podmienky na výkon funkcie, Maroš Žilinka to podľa Lipšica ignoroval. „Bolo to bez akejkoľvek reakcie. Ak sa dnes generálny prokurátor tvári, že netreba to riešiť cez médiá, my sme chceli komunikovať interne. Upozorňovali sme, avizovali sme problémy, prešlo to mlčaním.“ Upozornil tiež na zmätok, ktorý na generálnej prokuratúre údajne vládne. „Generálny prokurátor pri jednej veci podpísal opatrenie, kde je sám poškodený. Úplne nezákonné opatrenie.“


Lipšic sa vyjadril aj o odchodoch z prokuratúry niektorých bývalých špeciálnych prokurátorov, ktorí nesúhlasili so svojim novým zaradením. „Prichádzame o dvoch excelentných prokurátorov, dvoch skvelých chlapov, pretože vôbec s nimi nebol ani záujem komunikovať,“ povedal na adresu prokurátorov Matúša Harkabusa a Daniela Mikuláša. „Pripomína to normalizáciu, boli z rezortu prokuratúry vyštvaní.“ Prokurátori Harkabus a Mikuláš dozorovali vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka. Daniel Lipšic tiež v relácii kritizoval to, že obvinené osoby spolupracujú na novele trestného zákona. „To sa nedeje ani na Sicílii.“





Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu