Chystáte sa na dovolenku mimo Schengenu? Nenechávajte si vybavenie pasu na poslednú chvíľu


Foto: Chystáte sa na dovolenku mimo Schengenu? Nenechávajte si vybavenie pasu na poslednú chvíľu Foto: ilustračná - pixabay.com

Ak sa v lete chystáte na dovolenku do krajín mimo Európskej únie a Schengenského priestoru, nezabúdajte na to, že potrebujete cestovný pas. Skontrolujte si jeho platnosť. Nový pas si treba vybaviť čím skôr. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu.

O vydanie pasu nemusíte žiadať v meste svojho trvalého bydliska, môžete tak urobiť na ktoromkoľvek oddelení. Vyhotovený doklad nemusíte prebrať osobne, môže ho za vás prevziať blízka ooba, napríklad rodič, súrodenec, starý rodič, manželka/manželka, a to aj bez splnomocnenia, stačí predložiť doklad totožnosti.

V prípade, že vám má platnosť pasu vypršať počas dovolenky, nemusíte sa báť. Nový pas si môžete vybaviť aj skôr ako sa vám skončí jeho platnosť, nemusíte čakať do jeho ukkončenia.

Pozor: deti bez občianskeho preukazu, t.j. pod 15 rokov musia mať svoj pas aj pri ceste v rámci EÚ! Pre deti do 6 rokov sa vydáva na 2 roky, od 6 do 16 na 5 rokov.

Za vyhotoveniu pasu v klasickej stanovenej lehote do 30 dní vás čaká klasický poplatok:
pas cena za vydanie do 30 dní – do 6 rokov – 8€
pas cena za vydanie do 30 dní – od 6 do 16 rokov – 13€
pas cena za vydanie do 30 dní – od 16 rokov – 33€ 


V prípade, že potrebujete pas čo najskôr, vedia vá ho vyhotoviť aj do 10 pracovných dní a tiež do 2 dní. Za túto službu si však priplatíte.

Cena vystavenia pasu do 10 dní je pre deti do 6 rokov 16 eur, pre deti od 6 do 16 rokov až 26 eur a pri veku nad 16 rokov si zaplatíte až 66 eur.

V prípade, že chcete pas vyhotoviť do 2 dní je cena pre dieťa do 6 rokov 24 eur, od 6 do 16 rokov až 93 eur a osoby staršie ako 16 rokov zaplatia za akútne vybavenie pasu až 99 eur.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky, pasy.sk