Hasiči a záchranári upozorňujú na hrozbu, ktorú v tomto počasí predstavujú zamrznuté vodné plochy


Foto: Hasiči a záchranári upozorňujú na hrozbu, ktorú v tomto počasí predstavujú zamrznuté vodné plochy Foto: facebook.com/prezidiumhazz

V súvislosti s oteplením sa zvyšuje riziko na ľadových plochách, ktoré nemusia byť v tomto počasí také pevné ako vyzerajú.  Prezídium hasičského a záchranného zboru upozorňuje na zvýšený počet prípadov, kedy sa osoby pod ľad preborili.

Hoci sa počasie oteplilo, voda je stále príliš studená. Hasiči a záchranári upozorňujú, že po preborení sa do ľadovej vody človek prežije len niekoľko minút.

Okrem hroziaceho utopenia sa je nebezpečné predovšetkým podchladenie. V takejto situácii je potrebné človeka zbaviť mokrého oblečenia a prezliecť do suchého. Zohrievať telo však treba postupne, pretože pri rýchlom zohriatí hrozí telu ďalší šok.

Hasiči zároveň informujú verejnosť, že v posledných dňoch zaznamenali zvýšený počet prípadov, kedy sa pod osobami preboril ľad. Dva z prípadov sa dokonca skončili tragicky. Situáciu netreba podceňovať a na vodných plochách treba zvýšiť opatrnosť.  


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Prezídium Hasičského a záchranného zboru