Na sociálnych sieťach sa objavila reklama, ktorá na prvý pohľad pôsobí ako úprimné lúčenie rodinného obuvníctva s názvom Novir Bratislava. Emotívny príbeh, pútavé zľavy a sympatická rozprávka o majiteľovi, ktorý sa po rokoch rozhodne skončiť a venovať vnúčatám, oslovili tisíce ľudí. Mnohí však netušia, že sa pravdepodobne stali cieľom podvodnej kampane.
Na stránku obchodu Novir sme na sociálnej sieti klikli aj my. Po precíznom pozretí sme natrafili na jednu recenziu, v ktorej stránka Online Podvody upozorňuje, že ide o klam. Okrem toho profil na sociálnej sieti nemá takmer žiadnu históriu, iba zopár lajkov a umelých fotiek.
Stránka, na ktorej údajne prebieha výpredaj zásob, bola totiž vytvorená len nedávno – konkrétne 29. marca 2025. Podvodníci ju zaregistrovali cez anonymizačnú službu so sídlom v USA, ktorá umožňuje skryť identitu prevádzkovateľa. Ide o bežný nástroj, ktorý často využívajú ľudia so snahou vyhnúť sa akejkoľvek zodpovednosti.
Na stránke nie je možné nájsť žiadne skutočné kontaktné údaje, fyzickú adresu obchodu ani akúkoľvek stopu po reálnom podnikaní. Texty sú zmesou slovenčiny a poľštiny, produkty sú ilustrované AI obrázkami a na stránke chýbajú aj základné obchodné podmienky.
Navyše, rovnaký scenár sa sociálnej sieti objavuje aj s inými názvami, napríklad Atelier-Bratislava, či Móda-Bratislava. Na stránke majú oba falošné butiky identický text, ako Noir a ponúkajú podobné produkty. Móda Bratislava sa má špecializovať na predaj oblečenia, Atelier predáva topánky.
V oboch prípadoch ide o naliehavý príbeh sprevádzaný výzvami k okamžitému nákupu – „posledné kusy“, „skladové zásoby miznú“ a „zľavy len do vypredania“.
Autori týchto stránok stavili na silné emócie, dôveru v „malého domáceho podnikateľa“ a vizuálnu dôveryhodnosť. Pridali aj dávku nostalgie, čím chcú oslabiť kritické myslenie zákazníkov. Presne teda vedeli, akú skupinu ľudí chcú zasiahnuť – starších ľudí, ktorí možno netušia o nástrahách internetu a ľahšie uveria takýmto podvodom.
Ak natrafíte na podobnú kampaň, overte si web napríklad cez stránku archive.org, kde sa dá zistiť, či daná doména existovala už skôr. Ak nie, je namieste obozretnosť. Mnohé z týchto podvodov sa tvária veľmi presvedčivo, no v skutočnosti ide len o dobre premyslený trik, ako vytiahnuť z ľudí peniaze cez falošné srdcervúce príbehy.