Hlavným mestom európskych daňových správ bude Bratislava, v júni hostí Valné zhromaždenie IOTA


Foto: Hlavným mestom európskych daňových správ bude Bratislava, v júni hostí Valné zhromaždenie IOTA Foto: Finančná správa

Bratislava sa v júni stane hlavným mestom európskych daňových správ. Predstavitelia 44 členských krajín Európskej organizácie daňových správ (IOTA) sa stretnú v hlavnom meste Slovenska na Valnom zhromaždení IOTA. V roku 2018 je Slovensko predsedníckou krajinou IOTA a František Imrecze, prezident finančnej správy, je zároveň prezidentom IOTA.

„Na Valnom zhromaždení v Bratislave sa očakáva príchod 200 najvyšších predstaviteľov daňových správ členských krajín IOTA a expertov medzinárodných organizácií. Zástupcovia európskych daňových správ budú rokovať najmä o vplyve digitalizácie na transformáciu daňových správ – ako nastaviť transparentné automatizované riešenia v procese reorganizácie daňových správ,“ informovala Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy SR.

Hlavným mottom bratislavskej konferencie je „From thinking digital to being digital“ (Od digitálneho myslenia k digitálnemu konaniu).

Skúsenosti Slovenska bude prezentovať práve finančná správy, ktorá v ostatnom čase výrazne posilnila svoju elektronickú komunikáciu a jej ďalšie rozširovanie ešte plánuje.


„Smerujeme k bezpapierovej finančnej správe. Rozširujeme elektronickú komunikáciu, postupne nabiehame na obojsmernú elektronickú komunikáciu v daňových a colných oblastiach. Začali sme aj proces transformácie finančnej správy, v ktorom sa sústredíme na viaceré proklientske opatrenia – softwarning, Index daňovej spoľahlivosti či vytvorenie Úradu pre vybrané hospodárske subjekty,“ prezentoval členom Výkonného výboru IOTA v Paríži prezident finančnej správy František Imrecze.

Zástupcovia európskych daňových správ budú pokračovať aj v diskusii o dodržiavaní etických princípov, ktorú začali na 2. výročnej medzinárodnej konferencii IOTA „Tax Governance and Data Security“ v novembri v Budapešti.

Finančné správy stoja pred novou výzvou: ako zabezpečiť, že získané dáta od daňových subjektov sú chránené a nedôjde k ich zneužitiu internými zamestnancami. Podľa Františka Imreczeho je dôvera rozhodujúcim faktorom. Preto treba investovať do zvýšenia digitálnej bezpečnosti. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: Finančná správa