Balíkobox spoločnosti Packeta bol na Cikkerovej ulici v Karlovej Vsi osadený načierno. Tvrdí to mestská časť vo svojom stanovisku, ktoré zverejnila na sociálnej sieti. Nejde pritom o prvý box spoločnosti, ktorý je v Bratislave problematický.
„Spoločnosť Packeta Slovakia si objednala výstavbu základov a osadenie balíkoboxu na Cikkerovej ulici. Pred niekoľkými dňami tam vykopali základy a vo štvrtok obsadili balíkobox. Túto stavbu nepovolil stavebný ani karloveský miestny úrad a je osadená načierno. Prípadu sa budeme venovať,“ uviedla mestská časť.
„Komu prosím patrí pozemok, lebo čo som už čítala v inom článku, boxy sa inštalujú po dohode s majiteľom pozemku. Takže si tu niekto zrejme dvíha žlč zbytočne,“ pýta sa jedna z miestnych obyvateliek. Podľa katastra nehnuteľností ide o súkromný pozemok, na ktorom je okrasná záhrada, uličná a sídlisková zeleň, park a iná funkčná zeleň a lesný pozemok na rekreačné a poľovnícke využívanie.
Vedenie mestskej časti tvrdí, že box bol na súkromnom pozemku osadený bez jej súhlasu. Otázne však je, či je potrebný. Z-box totiž nepodlieha pre svoje parametre stavebnému zákonu. „Bude fajn, keď Karlova Ves príjme vlastné záväzné nariadenie, ktoré presne definuje, kde a za akých podmienok sa môžu umiestňovať podobné balikoboxy. Riešili sme to aj na stavebnej komisii, keďže mesto oslovilo samosprávu s návrhom na vybudovanie 19 rôznych boxov po celej Karlovke a povolila z toho dve žiadosti. Bez vysvetlenia a pritom všetky boli oveľa lepšie umiestnené ako tento. Tento konkrétny je fakt zle umiestnený a je aj v rozpore s mestským manuálom,“ napísal miestny poslanec za Team Bratislava Martin Michlík.
Nejde pritom o prvý box Packety, ktorý je v meste sporný. Problémy sa vyskytli aj v Rači na Cyprichovej a Nobelovej ulici, kde boli boxy umiestnené v strede parkovacích miest, alebo na ich okraji tak, že bolo parkovanie znemožnené. Od spoločnosti Packeta sme dostali odpoveď, že je pozemok súkromný a box bol umiestnený po dohode s majiteľom. O týždeň neskôr sa spoločnosť rozhodla, pre sťažnosti obyvateľov, boxy premiestniť.
„Dopyt ľudí po doručovaní do výdajných boxov je čoraz väčší. Packeta sa nové Z-BOXy vždy snaží budovať tak, aby čo najmenej zasahovali do vzhľadu našich miest. Vždy oslovujeme jednotlivé mestské časti a samosprávy, aby sme spoločne našli najvhodnejšie lokality, kde budú k ľuďom čo najbližšie, ale zároveň nebudú prekážať. Preto majú aj nové, nenápadnejšie polepy,“ reagoval na naše otázky Matúš Baus, manažér výdajných miest a Z-BOXov v Packete.
Ďalej vysvetľuje, že vzhľadom na pobyt po Z-boxoch ich umiestňujú aj na súkromných pozemkoch, ale vždy až po riadnom overení listu vlastníctva a po písomnom súhlase majiteľa, čo je aj prípad Z-BOXu na Cikkerovej ulici v Karlovej Vsi.
Vzhľadom na rastúci dopyt boxy budujeme aj na súkromných pozemkoch, ale vždy až po riadnom overení listu vlastníctva a po písomnom súhlase majiteľa, čo je aj prípad Z-BOXu na Cikkerovej ulici v Karlovej Vsi.
„Z-BOX nie je stavbou v zmysle stavebného zákona, ktorá podlieha povoleniu stavebného úradu alebo mestskej časti. Ku každému z takýchto prípadov však pristupujeme mimoriadne zodpovedne a aj v prípade boxu na Cikkerovej sa neprestaneme snažiť diskutovať s mestskou časťou Karlova Ves a hľadať iný, vhodnejší priestor,“ dodáva Baus.
Mestskej časti Karlova Ves sme sa teda pýtali, v čom je Z-box na Cikkerovej sporný. „Doposiaľ sme vykonali štátny stavebný dohľad viacerých balíkomatov, ktoré boli umiestnené bez povolenia. Následne prebiehalo konanie o ich dodatočnom povolení alebo odstránení. Väčšina z nich nemá povolenie. Balíkomaty sú v poslednom čase vo veľkom počte a často nevhodne umiestňované bez povolenia úradu na verejných priestranstvách, pri komunikáciách, na parkovacích miestach, často v križovatkách, kde bránia rozhľadovým podmienkam,“ odpovedala samospráva na otázky Bratislavaku.
Karloveský stavebný úrad podľa mestskej časti eviduje viacero podnetov od vlastníkov bytových domov, ktorí nesúhlasia s umiestnením boxov a vnímajú ich ako vizuálny smog. Aj samotná samospráva má voči balíkomatom zväčša negatívny postoj a priznáva, že problémy vznikajú aj na súkromných pozemkov, na ktoré nemá vplyv.
„Právomoci Stavebného úradu Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves vo vzťahu k už zrealizovaným balíkomatom sú značne obmedzené. V Metropolitnom inštitúte Bratislavy bol síce vypracovaný manuál – Základné princípy umiestňovania balíkomatov na území Bratislavy, ale tento materiál je len odborným odporúčacím podkladom a nepredstavuje záväzný legislatívno-právny dokument, o ktorý by sme sa mohli relevantne oprieť,“ dodáva Karlova Ves.
Starostka Dana Čahojová preto magistrát požiadala, aby problém riešili a iniciovala prípravu všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta, v ktorom budú obsiahnuté princípy regulácie umiestňovanie balíkomatov vo verejných priestoroch, ale aj na súkromných pozemkoch. „ Aktuálne nie je možné zákonným spôsobom pristúpiť k riešeniu predmetného balíkomatu na Cikkerovej ulici,“ priznáva mestská časť.