Pri Vivo v Bratislave zmizli priechody pre chodcov, zmätení sú ľudia aj vodiace psy. Tie poznajú len klasické zebry


Pri Poluse v Bratislave zmizli priechody pre chodcov, zmätené sú aj psy

Foto: Pri Vivo v Bratislave zmizli priechody pre chodcov, zmätení sú ľudia aj vodiace psy. Tie poznajú len klasické zebry
Foto: Facebook/Matúš Kalina

V bratislavskom Novom Meste to v posledných týždňoch vrie. Obyvatelia si začali všímať zmeny, ktoré sa udiali prakticky zo dňa na deň – prechody pre chodcov pri Poluse zmizli, ulice sa zúžili, na Riazanskej sa pridali betónové zálivy a niektoré dopravné situácie pôsobia neprehľadne až nebezpečne.

Najviac pozornosti si však získala zmena vodorovného dopravného značenia, ktorá vyvolala nielen zmätok, ale aj obavy o bezpečnosť – najmä tých, ktorí sa v meste spoliehajú na vodiace psy.

Diskusiu odštartoval jeden z miestnych obyvateľov príspevkom na sociálnej sieti: „Zdravím, mňa by len zaujímalo, prečo pri Poluse zo dňa na deň zmizli priechody, práve na tej podstatnej križovatke… Prípadne, či je v pláne aj nejaká osveta pre ľudí, ktorí nedisponujú vodičským oprávnením,“ napísal obyvateľ Matúš. 

Nie je jediný, kto sa cíti dezorientovane. Pod príspevkom sa rozbehla diskusia, v ktorej sa začali vynárať ďalšie problémy. Michal napríklad upozornil na znepokojivý detail, ktorý sa v bežnej debate často nespomína:

„Na RTVS bola reportáž, že vodiace psy s týmto novým značením majú problém, pretože sú naučené na prechody a teraz tam nie sú. Nie som si istý, že to je krok k bezpečnosti.“ Vodiace psy sú totiž trénované na klasické zebry. Keď ich nahradia dve prerušované čiary, zviera jednoducho nevie, že ide o priechod, čo predstavuje zásadné riziko pre ich majiteľov.

Na nové značenie reagoval aj Aďo, ktorý v ňom vidí skôr úsporné riešenie ako posun k lepšiemu„Tieto koridory sú už na viacerých miestach v Bratislave. Aj keď normálny prechod pre chodcov je lepší. Tu sa síce použije menej farby, ale je to aj horšie pre chodcov a vodičov a za chvíľku to nebude vidieť,“ napísal. 


Mnohí predpokladali, že ide o dočasný stav alebo chybu v značení, no mesto medzičasom poskytlo vysvetlenie. Podľa neho sa na vybraných miestach nejedná o zrušenie prechodov, ale o ich preznačenie podľa nových technických podmienok ministerstva dopravy. Tieto pravidlá sa týkajú priechodov riadených semaformi – namiesto tradičnej zebry sa na vozovke objavia dve prerušované čiary, ktoré označujú takzvané miesto na prechádzanie.

Dôvodov na túto zmenu je podľa mesta niekoľko:

  • Zebra sa dostáva do konfliktu so semaforom. Chodec má na priechode prednosť, no zároveň mu červená signalizuje, že nemá vstupovať do vozovky.
  • Pri výpadku semafora už chodec nemá automatickú prednosť. Mesto očakáva, že zvýši vlastnú opatrnosť, najmä na frekventovaných križovatkách.
  • Zmenou sa má znížiť počet prípadov, keď ľudia vstupujú do priechodu na červenú. Zebra údajne pôsobí ako vizuálne pozvanie na prechod, aj keď to nie je bezpečné.
  • Skúsenosti z krajín ako Nemecko ukazujú, že čím menej zebier v uliciach, tým viac si ich vodiči všímajú. Tam, kde zebra ostane, by teda mala byť bezpečnejšia.

Tieto nové pravidlá znamenajú, že všetky svetelne riadené priechody sa budú pri obnove alebo rekonštrukcii postupne meniť na miesta na prechádzanie. Naopak, klasické zebry ostávajú tam, kde semafory nie sú.

     

Otázkou však zostáva, prečo sa tak zásadná zmena zavádza bez dôkladnej informovanosti verejnosti. Mnohí ľudia si totiž nie sú istí, kde majú prechádzať, a čo je ešte horšie, niektorí to nevedia vôbec – vrátane vodiacich psov. 



Najnovšie v Bratislavskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia