VIDEO: Nigérijský producent pretvoril slovenskú ľudovku do hip-hopu, Slováci šalejú


Foto: VIDEO: Nigérijský producent pretvoril slovenskú ľudovku do hip-hopu, Slováci šalejú Foto: koláž zo snímok Youtube/DokuDoki, Instagram/kolo.24

Pred pár dňami sa na Instagrame objavilo video s nigérijský hip-hopovým producentom Kolom Ganom, ktorý je populárny tým, že zoberie rôzne známe alebo aj neznáme piesne a prerobí ich do úplne inej hudobnej verzie. Tentoraz si vybral našu menej známu ľudovku Karičky od hudobníka Sama Smetanu, ktorú vylepšil do krátkej hip-hopovej skladby.

Ako môžeme vidieť vo videu, do pôvodnej verzii pridal pár beatov či štipku ďalších vylepšení a sám do melódie zarapoval niekoľko riadkov. Skladba touto úpravou má pestrejšie znenie, no naďalej tam počujeme našu folklórnu hudbu, na ktorú môžeme byť právom hrdí. 


Kolo Gana poďakoval Slovensku za inšpiráciu a podľa toho, ako si pesničku na konci videa užíva, môžeme usúdil, že je spokojný so svojím výtvorom. Vlnu pochvál dostal aj od slovenských fanúšikov, ktorým sa nová forma Karičky veľmi páči.

Ďakujú mu za výber práve slovenskej ľudovky a oceňujú tento originálny nápad. Zároveň poukazujú na slovenských raperov, ktorí sa mohli podľa Slovákov už dávno inšpirovať naším folklórom ako tento nigérijsky producent. 


Čo na túto verziu hovorí Samo Smetana?

Slovenský hudobník Samo Smetana nám priznal, že aj pre neho to bolo veľké a zároveň milé prekvapenie, že si producent vybral práve slovenskú ľudovú pieseň. Pôvodná nahrávka pochádza podľa neho z roku 2001.

„Pesnička je z Dvorianok na Zemplíne, kde ju dievky a mladé ženy spievali počas tancovania v kruhu, takzvanej karičke. Na nahrávke ju spieva skupina dievčat z Bratislavy, hrá moja vtedajšia kapela Ľudová hudba Samka Smetanu. Ako sa k tejto nahrávke rapper dostal, neviem, ale celkom by ma to zaujímalo,“ vyhlásil ľudový hudobník Samo Smetana.

Nová verzia tejto už skoro zabudnutej nahrávky sa mu páči a priznal, že je to hudobne príjemné. Slovenský umelec taktiež vyzdvihol producentov strih a doplnenie moderného tanečného rytmu, čo je podľa neho nápadité.

  „Kolo Gana je ako producent a muzikant veľmi šikovný a na videu vidieť, ako si našu melodiku,  súhru nástrojov a spevu užíva,“ pochválil nigérijského hudobníka Samo Smetana.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu