• 8. júl 2025 o 13:00 / aktualizované 08.07. o 20:10

Kauza problémovej kolonoskopie u sv.Michala pokračuje, jeden pacient má mať prederavené črevo. Riaditeľ je na dovolenke

Foto: Kauza problémovej kolonoskopie u sv.Michala pokračuje, jeden pacient má mať prederavené črevo. Riaditeľ je na dovolenke
Foto: Canva,Facebook/Ladislav Kužela

V bratislavskej Nemocnici sv. Michala došlo pred dvoma týždňami k vážnemu incidentu počas kolonoskopických vyšetrení. Päť pacientov po zákroku skončilo hospitalizovaných, pričom stav jedného z nich sa výrazne zhoršil. 

Napriek závažnosti situácie sa riaditeľ nemocnice Ladislav Kužela stále nevrátil z dovolenky a zotrváva vo funkcii. Mnister vnútra Matúš Šutaj Eštok, pod ktorého rezort daná nemocnica patrí, zatiaľ nevidí dôvod na jeho odvolanie a čaká na výsledky vyšetrovania.

Prípad v súčasnosti vyšetruje polícia aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ministerstvo vnútra ako zriaďovateľ nemocnice zatiaľ nezasiahlo. „Keďže vec je v štádiu vyšetrovania, počkáme si najskôr na výsledky,“ uviedol pre SME hovorca ministra Matej Neumann.

Ladislav Kužela medzitým zostáva na dovolenke a k udalosti sa verejne nevyjadril. Hovorkyňa nemocnice Martina Šoltésová neodpovedala na otázku, prečo sa riaditeľ nevrátil, tvrdí však, že podnikol okamžité kroky – zriadil komisiu a prebehli stretnutia s dotknutým personálom.


Zdravotný stav pacienta sa zhoršil 

Medzitým sa objavujú informácie, že u jedného z hospitalizovaných došlo k prederaveniu čreva, čo si vyžiadalo zhotovenie vývodu. Nemocnica túto skutočnosť oficiálne nekomentovala a hovorí len o monitorovaní zdravotného stavu pacientov multidisciplinárnym tímom.

Ako sme informovali už skôr, za zdravotnými komplikáciami viacerých pacientov môže byť vážne pochybenie – podozrenie padá na zámenu roztokov použitých pri zákroku. Podľa informácií, ktoré pre SME potvrdili tri na sebe nezávislé zdroje vrátane jedného lekára z nemocnice, sa pri výplachu čriev mohol namiesto bežne používaného simetikónu použiť formaldehyd.

Ten slúži na konzerváciu biologických vzoriek, no pri kontakte so sliznicou je toxický a môže spôsobiť zápalové reakcie či iné vážne komplikácie.

Zatiaľ bolo zaznamenaných sedem prípadov, pri ktorých došlo po kolonoskopii k zdravotným ťažkostiam. Oficiálne stanovisko nemocnice znie, že medializované informácie sú zavádzajúce, avšak doteraz neposkytla konkrétne vysvetlenie, čo sa pri zákrokoch odohralo.

Minútky zo Slovenska