• 7. júl 2025 o 10:10 / aktualizované 08.07. o 09:05

Známi herci kritizujú zneužitie ich tvárí počas osláv na Devíne. STVR reaguje

Foto: Známi herci kritizujú zneužitie ich tvárí počas osláv na Devíne. STVR reaguje
Foto: STVR

Dvaja známi slovenskí herci sa dištancujú od použitia ich umeleckých výstupov počas vládnych osláv na Hrade Devín. Ich súčasťou bolo premietanie záberov z epizódy Solúnski bratia, ktorá je súčasťou projektu Slovenský panteón. Natočila ho ešte RTVS v roku 2020. 

„Tieto zábery boli použité bez nášho vedomia, súhlasu a v rozpore s elementárnymi princípmi autorského a profesionálneho prístupu. S poľutovaním konštatujeme, že organizátori podujatia, ako aj súčasná verejnoprávna televízia, zjavne nerešpektujú základné etické štandardy a pravidlá profesionálneho nakladania s audiovizuálnym dielom,“ uviedli Ady Hajdu aj Kamil Mikulčík. 

Hajdu stvárňuje Metoda a Mikulčík vierozvestcu Cyrila. Film sa natáčal v rôznych lokalitách. Napríklad v archeologickom nálezisku Bojná, v archeoskanzene Modrá na Morave v Čechách, ale aj v rímskom areáli Carnuntum pri Hainburgu.

Herci tvrdia, že ich výkony boli v rámci podujatia zneužité na „manifestáciu nízkej úrovne“, ktorú sprevádzali vyhrážky a nenávistné výroky predstaviteľov moci. 

„S takouto rétorikou, ako aj s hodnotami, ktoré reprezentujú, nemáme nič spoločné a dôrazne sa voči nim vymedzujeme,“ dodávajú herci. 

Za oslavy príchodu sv. Cyrila a Metoda štát zaplatil 750-tisíc eur. Vláda verejnosť lákala historickými trhmi, baterkami či pečeným býkom zdarma. Prístupnú však mali len spodnú časť areálu. Ten hlavný bol uzavretý, pretože sa tam pripravoval program pre VIP hostí.


Hlavným  bodom programu bol prejav premiéra Roberta Fica. Ten podobne, ako aj minulý rok, útočil na progresivizmus.. „Bezbrehý a zvrátený liberalizmus a progresivizmus môžu našu krajinu zničiť,“ povedal. Hovoril aj o možných nariadených kontrolách zo strany EÚ či o presadení novely ústavy o dvoch pohlaviach. 

Naša redakcia požiadala o stanovisko k premietaniu spomínaných záberov aj STVR. „Pokiaľ ide o použitie audiovizuálnych záberov z projektu Slovenský panteón, ktorého je STVR koproducentom, je potrebné uviesť, že v zmysle uzatvorenej koprodukčnej zmluvy zabezpečil koprodukčný partner od príslušných nositeľov práv (vrátane výkonných umelcov) súhlasy nie len na vysielanie, ale aj na technické prevedenie, spojenie s iným dielom či spracovanie. Tieto súhlasy sa vzťahujú nie len na použitie audiovizuálneho diela Slovenský panteón ako celku, ale aj na použitie jeho jednotlivých častí (zložiek),“ uviedol pre Bratislavak PR manažér Filip Púchovský. 

Zároveň dodáva, že  STVR ako verejnoprávny vysielateľ rešpektuje autorské práva a s nimi súvisiace práva všetkých nositeľov práv a v plnej miere rešpektuje aj právo autorov či výkonných umelcov vyjadriť svoj postoj.

Minútky zo Slovenska