• 19. jún 2025 o 12:35

Kuchár Biháry, ktorý sa v zariadení pre seniorov v Bratislave hral na lekára, ide za mreže. Súd mu ale trest zmiernil

Foto: Kuchár Biháry, ktorý sa v zariadení pre seniorov v Bratislave hral na lekára, ide za mreže. Súd mu ale trest zmiernil
Foto: Canva

Zariadenie pre seniorov Iris v Bratislave sa pred časom stalo miestom škandálu, aký na Slovensku nemá obdobu. O starostlivosť o dôchodcov sa tam totiž staral muž bez lekárskeho vzdelania – Ivan Biháry, vyučený kuchár.

V domove vystupoval ako lekár, ordinoval lieky ako morfín a tramadol, viedol ošetrovanie a zasahoval aj do zdravotnej starostlivosti. Po jeho boku mu pomáhala Vanessa Pútiková, ktorá tam bola oficiálne upratovačka, no v praxi pôsobila ako sestra.

Podľa rozsudku dochádzalo v zariadení k podávaniu silných liekov bez indikácie – viacerí seniori boli extrémne utlmení a niektoré prípady skončili až úmrtím. Po exhumácii jednej zo zosnulých žien sa v jej tele našli látky, ktoré tam nemali čo hľadať.

Obžalovaní čelili viacerým vážnym obvineniam vrátane poškodzovania zdravia, no v prípade Ivana Biháryho sa riešilo aj ohrozovanie vírusom HIV. Súd nakoniec rozhodol – podľa verejne dostupných informácií je verdikt právoplatný.


Trest mu zmiernili, ale do väzenia pôjde

Krajský súd v Bratislave v týchto dňoch právoplatne rozhodol, že Ivan Biháry si za mrežami odsedí 5 rokov a 6 mesiacov. Pôvodný trest, ktorý mu v roku 2023 vymeral Mestský súd Bratislava I, bol 9 rokov, senát mu teda trest zmiernil.

V prípade ohrozovania vírusom HIV ho odvolací súd oslobodil, no zo zločinu poškodzovania zdravia ho uznal vinným. Verdikt je konečný.

Alkohol, drogy a sexuálne ponuky v centre pre seniorov

Vanessa Pútiková, ktorá sa počas procesu priznala, tvrdila, že všetky rozhodnutia o liekoch robil Biháry. Videla ho zavádzať pacientom kanylu, hoci na to nemal žiadne oprávnenie. Podľa jej výpovedí do zariadenia vodil aj osoby, ktoré tam nepatrili – pili tam alkohol, užívali drogy, a Biháry údajne kontaktoval ľudí aj s cieľom sexuálnych služieb za finančnú odmenu.



Minútky zo Slovenska