• 21. jún 2025 o 15:00

Kde v Bratislave nájdu mamičky baby-friendly miesta, kde sa dá s bábätkom prežiť čas popri vybavovačkách?

Foto: Kde v Bratislave nájdu mamičky baby-friendly miesta, kde sa dá s bábätkom prežiť čas popri vybavovačkách?
Foto: Canva

Tráviť s bábätkom celý deň mimo domova vie byť poriadne náročné – najmä ak dieťa ešte nechodí, potrebuje často prebaľovať a nie všade je preň bezpečný priestor. V diskusii v jednej z bratislavských rodičovských skupín na sociálnej sieti sa nedávno rozbehla debata o tom, kde sa dá s deťmi stráviť viac hodín v meste bez stresu.

„Ahojte, ako riešite pobyt s bábätkom v meste a vybavovačky, keď ste z domu preč ozaj dlho – bývam aj 7 hodín? Synček zatiaľ nechodí,“ obrátila sa na ľudí v jednej z mestských skupín mladá mama Margaréta.

Hľadá praktické riešenia, ako zvládnuť takéto dni – no zároveň jej chýba miesto, kde by si mohla s bábätkom jednoducho oddýchnuť. Bežné parky jej prídu špinavé, obchodné centrá považuje len za krátke zastávky. Výnimkou je podľa nej azda iba detská kaviareň Jama v Novom Meste, ktorú mala kedysi rada s jej starším dieťaťom.

Zastrešené terasy aj čisté a nové ihriská

S odporúčaniami sa rýchlo ozvali ďalšie ženy, ktoré si prešli niečím podobným. Lucia spomenula strechu bratislavskej stanice a obchodného centra Nivy. „Sú tam drevené terasy na sedenie, kde naša malá veľa lozila v lete, aj detské ihrisko a pobytové trávniky na sedenie,“ odporúča. Práve kombinácia zelene, priestoru na deku a možnosti úniku do interiéru sa viacerým osvedčila.

Veronika zase upozorňuje na nové ihrisko za Billou na Budovateľskej. „Má peknú gumennú plochu. Doobeda tam nie je toľko detí,“ pridáva tip, ktorý sa môže hodiť najmä v prípade, že by mali rodičia záujem o tichšie miesto s jemným povrchom pre lezúce bábätko.


Mama Erika sa zase ozvala s praktickým odporúčaním a úplne jednoduchým prístupom. Vraj stačí deka do kočíka, pár hračiek a vyraziť kamkoľvek. „Chodila som úplne všade – Vinohrady, les, Železná studnička, hocijaký park,“ píše.

Medzi mestské miesta, kde sa jej s deťmi dobre trávil čas, patrili napríklad Guthaus alebo Urban Residence – teda moderné obytné komplexy s otvorenými verejnými priestranstvami.

Aj Veronika pridáva ďalší tip pre tých, ktorým vyhovuje prepojenie občerstvenia a prírody. „Obľúbený bol pre mňa Aupark – sú tam viacere miestnosti na dojčenie, prebalenie a mini zabavenie. A v Sade Janka Kráľa sa dieťaťu vždy páčilo na deke. Na opačnej strane Sadu je ihrisko s kaviarňou a kofolou.“

Viaceré mamy sa zhodujú, že by ocenili viac verejných, nenáročných miest s jasným zameraním práve na rodičov s bábätkami, ktorí nechcú celý deň tráviť v nákupných centrách, ale zároveň potrebujú počas dňa viacero zázemí.

Zoznam miest, ktoré poradili rodičia: 

  • Strecha na Nivách
  • Detské ihrisko na Budovateľskej (za Billou)
  • Vinohrady
  • Železná studnička
  • Guthaus
  • Urban Residence
  • Aupark a Sad Janka Kráľa

Minútky zo Slovenska