• 5. jún 2025 o 11:00

VIDEO: Trafostanica na Ivana Horvátha je v žalostnom stave. Obyvatelia počuli výbuch, následne ostali bez elektriny

Foto: VIDEO: Trafostanica na Ivana Horvátha je v žalostnom stave. Obyvatelia počuli výbuch, následne ostali bez elektriny
Foto: Facebook/Tomáš P.

Počas stredajšieho obeda počuli obyvatelia Ružinova v okolí ulice Ivana Horvátha tri výbuchy. Tie mali prísť z miestnej trafostanice, tvrdia svedkovia. Havária sa vraj stala po tom, čo sa elektrický prístroj stretol s vodou. Domácnosti následne ostali bez elektriky. Podrobnosti priniesol jeden z miestnych obyvateľov. 

„ZSE tú už má havarijnú službu, aby to rozchodili znova. Chcem však s vami zdieľať, v akom stave je budova, kde je umiestnená trafostanica s vysokým napätím. Pán mi povedal, že havária sa stala kvôli tomu, že sa prístroj stretol s vodou. Ak je toto stav budovy, tak je tu vážne ohrozenie, že toto môže skončiť veľmi zle,“ povedal Tomáš v priebehu stredy. Je majiteľom fitnesscentra, ktoré sa nachádza v susedstve trafostanice.


O pár metrov od nej sa nachádza plynový kotol, obáva sa preto o svoje podnikanie. Zverejnil tiež video, v akom stave sa aktuálne trafostanica nachádza. Zo stien opadáva omietka a zub času sa na budove značne podpísal.  

V strope sú viaceré praskliny a na podlahe vidieť kaluž, ktorá odporuje teóriu o strete prístroja s vodou. Redakcia Bratislavaku požiadala o stanovisko a vysvetlenie, čo sa v trafostanici stalo aj spoločnosť ZSE. V minulom roku jej tržby klesli o 20 %. Zisk dosiahol 86,31 mil. eur. 

Zdroj: Finstat.sk
„Pri takých ziskoch by sa mali nájsť peniaze aj na niečo iné ako dividendy a odmeny,“ konštatuje rezident Peter. Michal si myslí, že väčšina trafostaníc vyzerá presne takto. Na Trnávke zvyklo pár rokov dozadu pravidelne pri väčších dažďoch jednu odpáliť,“ reaguje Michal. 

Miestni obyvatelia si tiež myslia, že od komunizmu sa na trafostanici žiadne väčšie opravy nekonali. Komentovali aj vlhkosť priestorov, vraj je v trafostanici vyššia, než v botanickej záhrade. „Oni majú povinnosť nielen posielať zloženky za elektrinu, ale sa aj postarať o budovu,“ dodáva Helena.

Stanovisko ZSE doplníme, keď nám bude poskytnuté.

Máte problém, ktorý trápi vaše sídlisko, či ulicu? Ozvite sa nám na info@bratislavak.sk.