Maturant z Nových Zámkov Adam Kovalčík zvíťazil v najprestížnejšej medzinárodnej súťaži v oblasti vedy a techniky ISEF 2025. 19-ročný vedátor z Duloviec (okres Komárno) zabodoval v USA v najväčšej projektovej súťaži stredoškolákov na svete s antivirotikami z kukurice.
V konkurencii viac než 1 800 účastníkov z viac ako 75 krajín sveta zvíťazil vo svojej kategórii Chémia a zároveň získal hlavnú cenu Grand Prize – George D. Yancopoulos Innovator Award v hodnote 100 000 dolárov. Celosvetová vedecká konferencia študentov stredných škôl REGENERON ISEF 2025 sa konala v meste Columbus v štáte Ohio v dňoch od 10. do 16. mája 2025.
Adamov obrovský úspech spoza Atlantiku ocenilo aj jeho materské gymnázium v Nových Zámkoch. Je práve v poslednom ročníku a čakajú ho maturitné skúšky. „Jeden z dvoch reprezentantov zo Slovenska bol aj náš mladý vedátor Adam Kovalčík, ktorý si zabezpečil postup ešte v januári 2025, keď získal so svojím projektom ‚Antivirotiká z kukurice – Nová stereoselektívna syntéza Galidesiviru z furfuryl alkoholu’ ocenenie v kategórii Chémia – Vedecký talent SAV,“ vysvetlilo gymnázium.
Adam Kovalčík presvedčil odbornú porotu svojím inovatívnym výskumom, v ktorom navrhol nový spôsob syntézy antivírusového lieku Galidesivir. Jeho postup vychádza z lacných a ekologických materiálov – z odpadu z kukuričných šupiek. Vďaka vylepšenej syntéze dokázal skrátiť výrobný proces z 15 na 10 krokov a takmer zdvojnásobiť výťažnosť, čím by mohla cena lieku klesnúť zo 75 dolárov na 12,50 dolárov za gram.
Okrem absolútneho víťazstva v hlavnej súťaži si Adam odniesol aj špeciálne ocenenia – 2. miesto od American Chemical Society a 1. miesto od The Drug, Chemical and Associated Technologies Association (DCAT) za výnimočný prínos.
Jeho projekt s názvom „Antivirotiká z kukurice – Nová stereoselektívna syntéza Galidesiviru z furfuryl alkoholu“ nie je len laboratórnym experimentom. Adamove riešenie má reálny potenciál znížiť náklady na liečbu vírusových ochorení a sprístupniť moderné lieky aj v rozvojových krajinách. Navyše, na základe získaných poznatkov vytvoril aj nový derivát galidesiviru, ktorý by mohol byť ešte účinnejší než pôvodný liek.
Adam sa tak zaradil medzi najlepších z najlepších inovatívnych mladých vedátorov sveta. „Adamovi srdečne blahoželáme k jeho úžasnému umiestneniu a želáme mu veľa ďalších úspechov v jeho profesionálnej vedeckej kariére. Sme radi, že hrdo reprezentoval aj našu školu,“ dodalo vedenie školy.
Na prestížnom svetovom podujatí však Slovensko úspešne zastupovala aj študentka z Bratislavy Anna Podmanická, ktorá zabodovala v kategórii Environmentálne inžinierstvo. So svojím projektom zameraným na novú stratégiu čistenia odpadových vôd získala špeciálnu cenu Nadácie kráľa Abdalazíza a jeho spoločníkov pre nadanie a tvorivosť, a zároveň si vybojovala štvrté miesto v hlavnom hodnotení svojej kategórie.
Obom srdečne blahoželáme!