- 1. máj 2025 o 09:00
Za lístky na vlak si opäť priplatíme. Ministerstvo dopravy chce zaviesť minimálne cestovné vo výške jedného eura
Od 1. mája sa plánuje zaviesť nová minimálna cena za vlakové lístky. Ministerstvo dopravy pripravuje zmeny, ktoré majú stabilizovať financie v železničnej doprave. Zavedená má byť minimálna cena cestovného vo výške jedného eura pre všetky druhy lístkov, s výnimkou seniorov nad 70 rokov cestujúcich v druhej triede, ktorí aj naďalej ostanú oslobodení od poplatku.
Podľa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú nové pravidlá znamenať úpravu tarifného systému, najmä pri krátkych cestách, kde boli ceny dlhodobo pod nákladmi. „Ceny cestovného sa zásadne nemenili už viac než desať rokov. Úpravy, ktoré teraz zavádzame, sú technicky aj ekonomicky nevyhnutné,“ povedal pre tvnoviny.sk hovorca ZSSK Dominik Drevický.
Bezplatné cestovanie zostáva zachované
Dobrou správou pre viacerých cestujúcich je, že lístky zadarmo pre študentov a dôchodcov ostávajú. „Platnosť 100 % zľavy pre vybrané skupiny cestujúcich sa týmto nebude meniť,“ potvrdil Drevický. Aj napriek zachovaniu bezplatného cestovania došlo už počas roka k obmedzeniu kapacít pre cestujúcich s nárokom na nulové cestovné.
Ministerstvo dopravy argumentuje, že cieľom tejto úpravy je konsolidácia verejných financií a stabilizácia hospodárenia železničných spoločností. Návrh vyhlášky je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, no ak prejde, účinnosť nadobudne 1. mája 2025.
Už v januári tohto roka došlo k prvému navýšeniu cien lístkov – dôvodom bolo zvýšenie DPH z 20 na 23 %. ZSSK zároveň zaokrúhlila ceny, aby sa minimalizovalo používanie drobných mincí.
Minútky zo Slovenska
- 25.04. OhniskO Fire Dining & Brew Bar sa zaradil sa medzi najlepšie reštaurácie. Ktoré ďalšie košické podniky excelovali?
- 25.04. FOTO: Ján Balciar, ktorý šéfoval tajným, predáva svoju luxusnú chatu v Nízkych Tatrách, jej cena aj vzhľad vás prekvapí
- 25.04. Do baterkárne v Šuranoch už hľadajú zamestnancov. Platy od 2 300 eur, no aj povinnosť absolvovať školenie v...
- 25.04. Dievčatku spadla zmrzlina na zem skôr, než si ju stihla vychutnať. Takúto reakciu košickej zmrzlinárne nečakali...
- 25.04. Neviete, kam sa vybrať na výlet? Na Podpoľaní stojí unikát, ktorý inde len tak nenájdete
- 25.04. FOTO: Mesto Prešov plánuje komplexnú rekonštrukciu Slovenskej ulice. Ilustračné vizualizácie pohoršili obyvateľov
- 25.04. Kam cez víkend v okolí Nitry? 5 tipov na jarné výlety s úžasnými výhľadmi, pri ktorých sa ani nezapotíte
- 25.04. Podozriví asfaltéri sa opäť objavili pri Žiline. Varuje pred nimi obec, na čo si dať pozor?
- 25.04. FOTO: Trnavčania spomínajú na podniky, ktoré im v meste najviac chýbajú. Na ktoré nedajú dodnes dopustiť?
- 25.04. Obyvatelia Podhradovej sa hnevajú na starostu, my nepatríme k Severu? Pozývajú ho, aby sa k nim prišiel pozrieť
- 25.04. Drzosť v Borskom Svätom Jure: Šofér dal auto do opravy, mechanik mu ho za chrbtom predal, cena vyráža dych
- 25.04. Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 25.04. Patrika zaujal muž v kostýme čarodejníka. Bystrický Harry Potter je medzi miestnymi dobre známy
- 25.04. Mladý talent a obrovský úspech! Prešovčanka ovládla Európu, z majstrovstiev v bojovom športe si nesie zlato aj striebro
- 25.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše