- 25. apríl 2025 o 12:30
Vo Viedni zadržali Slováka, spájaný môže byť aj s chystaným útokom na koncerte Taylor Swift, ktorý napokon zrušili
Vo Viedni zadržali 20-ročného Slováka, ktorý mal byť súčasťou nebezpečnej teroristickej bunky. Táto skupina je podozrivá z plánovania útokov, vrátane zmareného atentátu na koncert Taylor Swift. Správu potvrdila vo štvrtok večer hovorkyňa viedenskej prokuratúry pre agentúru APA, píšu Topky.
Podľa vyšetrovania mladík narodený na Slovensku, žijúci vo viedenskom obvode Favoriten, údajne patril spolu s Beranom A. a Hasanom E. do teroristickej bunky napojenej na Islamský štát (IS). Trojica bola podľa informácií v úzkom kontakte od mája 2023 a na jar 2024 mali v pláne koordinované atentáty v Mekke, Dubaji a Istanbule.
Slovák cestoval do Istanbulu. Útok sa však nekonal
Zadržaného Slováka podozrievajú najmä v súvislosti s plánovaným útokom v Istanbule, kam odcestoval 4. marca 2024 spolu s Hasanom E. Oboch spájal spoločný záujem o bojové umenia aj rovnaké náboženské presvedčenie – poznali sa už od roku 2020.
Hasan E. neskôr odletel do Mekky, kde podľa správ zaútočil na ochrankára pred Veľkou mešitou. Slovák sa však vrátil späť do Rakúska bez toho, aby v Turecku k útoku došlo.
Vyšetrovatelia zatiaľ nemajú dôkazy o tom, že by sa Slovák podieľal na plánovaní atentátu na koncert Taylor Swift. No podozrenia z jeho angažovanosti v širších aktivitách bunky pretrvávajú.
Koncert Taylor Swift zrušený pre hrozbu
Koncert americkej hviezdy, ktorý sa mal konať 9. augusta 2024 na Štadióne Ernsta Happela vo Viedni, bol v poslednej chvíli zrušený. Hlavným podozrivým zo zmarených plánov je Beran A., stúpenec IS z okresu Neunkirchen. Rakúska tajná služba DSN dostala varovanie od zahraničného partnera a konala rýchlo.
Podľa výpovedí sa mala trojica dohodnúť na útokoch ešte na jar 2023. Beran A. zamýšľal v Dubaji dobodať vojaka pred mešitou a následne pokračovať streľbou na civilistov. Sám sa po zadržaní priznal, že na poslednú chvíľu stratil odvahu a bál sa smrti pri prestrelke s políciou.
Zatiaľ čo vyšetrovanie pokračuje, slovenské Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že sa na ich Zastupiteľský úrad vo Viedni zatiaľ nikto neobrátil so žiadosťou o pomoc.
Minútky zo Slovenska
- 24.04. Pri autobusovej zastávke v Žiline vychováva diviačica svoje mláďatá. Obyvatelia sa boja o deti
- 24.04. VIDEO: Cyklisti sa dočkali. Trenčianska župa otvorí ďalší dôležitý úsek cyklomagistrály, prepojí Trenčín s Dubnicou
- 24.04. Rušňovodič posiela odkaz bežkyni, ktorá mu pri Dunajskej Strede skoro skočila pod vlak, zľakli sa aj okoloidúci
- 24.04. Župné dni opäť rozprúdia život na východe, čaká vás nadupaný program a hviezdy ako Tina, Alan Murin či HEX. Kedy a kde?
- 24.04. Kam vyraziť cez víkend? Nitra ožije trhmi, moto akciou aj veľkou narodeninovou párty s Mirom Jarošom
- 24.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 24.04. Z bývalého závodu na Horehroní denne vyvážajú tisíce litrov kontaminovanej vody, hrádza sa môže pretrhnúť
- 24.04. Nitru čaká koncert Mira Jaroša v Promenade: Bude zdarma a pre všetkých, naposledy spôsobil detský ošiaľ
- 24.04. PREHĽAD: Posledný aprílový víkend je pred nami! V Prešovskom kraji je pripravený pestrý program, vyberiete si?
- 24.04. Víkend v Trenčianskom kraji ponúkne pestrý kultúrny program, od veľkých šou až po divadelnú poctu televíznej legende
- 24.04. PREHĽAD: Víkendové dni sú za dverami, čo ponúka Košický kraj? Tešiť sa môžete na poriadne nadupané podujatia
- 24.04. Poštárka opísala svoj bežný pracovný deň, pravda o žltých lístkoch vo vašej schránke vás možno prekvapí
- 24.04. Zomrel uznávaný zubár Rudolf Kotula, ktorý roky pôsobil v Banskej Bystrici, ovplyvnil generácie lekárov
- 24.04. Dvojicu medveďov spozorovali len pár metrov od cyklotrasy. Z Liptova prichádza ďalšie varovanie
- 24.04. VIDEO: Novorodenecké dvojičky zo Spišskej roztopia vaše srdce, braček spoznal svoju sestričku v prvej sekunde