Špeciálny Prezidentský vlak s historickými vozňami československých prezidentov príde do Bratislavy


Foto: Špeciálny Prezidentský vlak s historickými vozňami československých prezidentov príde do Bratislavy

Aj na železniciach na Slovensku si pripomenieme 100. výročie založenie Československa. Počas prvých júlových dní ku nám zavíta výstava Prezidentský vlak. Vďaka tomu jedinečnému projektu budú môcť záujemcovia, milovníci strojov a histórie, ale aj rodiny s deťmi vidieť a vyskúšať ako sa vozili naši prezidenti kedysi.

Národní technické muzeum v spolupráci s národním dopravcem - České dráhy a so spoločnosťou Železnice Slovenskej republiky pripravili projekt Prezidentský vlak, vďaka ktorému si bude môcť aj verejnosť na železniciach pripomenú výročie stého vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Návštevníci si budú môcť vďaka unikátnemu projektu na vlastnej koži vyskúšať tri salónne vozy bývalých československých prezidentov.

Na svojej trase sa zastaví aj v Bratislave

Prezidentský vlak vyrazí už 28. júna po trase Brno - Kúty - Bratislava - Šurany - Nitra - Šurany - Zvolen - Lučenec - Zvolen - Žilina - Košice.

Navštívi tak aj naše hlavné mesto - Bratislavu. Záujemcovia ho budú môcť vidieť 3. júla popoludní v Múzeu dopravy, kde sa vlak zdrží do ďalšieho dňa. Slávnostné privítanie vlaku v Bratislave sa uskutoční o 12:15 na 1. nástupišti hlavnej stanice pred vládnym salónikom.

Privezie unikátne vozne bývalých prezidentov

Najvýstavnejším vozňom vlaku bude salónny vozeň Aza 86 z roku 1909, ktorý má ešte rakúsko-uhorskú históriu. Vyrobili ho v Ringhofferovej továrni v Prahe na Smíchově pre následníka trónu Františka Ferdinanda d’Este a jeho rodinu. Po vojne však slúžil aj 1. československému prezidentovi - Tomášovi G. Masarykovi.

Druhým unikátom Prezidentského vlaku bude vozeň Aza 80, ktorý vyrobili už špeciálne pre Masaryka k jeho 80. narodeninám v roku 1930.


Tretím salónnym vozom zaradeným do zostavy bude historicky posledný železničný voz, ktorý vyrobili špecilne pre potreby československých prezidentov. Vyrobili ho vo vagónke Görlitz v tedajšej NDR v roku 1968.

Okrem prezidentských salónnych vozňov uvidíte aj ďalšie zaujímavosti

Súčasťou Prezidentského vlaku bude aj kompletne zrenovovaný železničný vozeň Ca 4-5086 zo sbierky Národního technického muzea, v ktorom bude zriadená expozícia venovaná jazdám československých prezidentov nielen na domácich koľajách, ale aj tých európskych. Tento vozeň vyrobili v roku 1931 v Ringhofferovej továrni na Smíchově.

Súčasťou expozície budú aj ďalšie unikátne sprievodné koľajové vozidlá a v čele súpravy bude parná lokomotíva 464.202 prezývaná aj Rosnička.

„Jízdou Prezidentského vlaku připomínáme sté výročí založení Československa jako moderního společného státu Čechů a Slováků. Salonní vozy zařazené ve vlaku, který bude prezentován v českých i slovenských městech, sloužily československým prezidentům v několika etapách a jsou s nimi spojeny významné události. Např. v květnu 1945 se vracel vozem Aza 1-0080 do Prahy prezident Beneš s chotí, vozem Salon 001 zase cestoval v říjnu 1968 z Bratislavy do Prahy na oslavy 50. výročí založení republiky a ustavení federace prezident Ludvík Svoboda. Zajímavé informace o cestách prezidentů přiblíží návštěvníkům výstava umístěná v jednom z vozů Prezidentského vlaku,“ uviedol Karel Ksandr, generálny riaditeľ Národního technického muzea.


 


Miesto: Múzeum dopravy Bratislava
Dátum: 03.07.2018 - 13:00    04.07.2018 - 15:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu