- 14. apríl 2025 o 19:25 / aktualizované 15.04. o 18:30
Šéf Martinusu Meško kritizuje transakčnú daň. Kníhkupectvo poslalo výplaty, zaplatili za to takmer dvetisíc eur
Šéf kníhkupectiev Martinus a podnikateľ Michal Meško kritizuje transakčnú daň. Slovensko podľa neho prestáva byť atraktívnou krajinou pre podnikanie. Meško na svojom Linkedin uviedol koľko Martinus zaplatil na transakčnej dani len preto, že poslal svojim zamestnancom výplaty.
Transakčná daň čelí kritike podnikateľov už niekoľko týždňov. Okrem nich ju skritizovala aj politická opozícia a najnovšie aj Slovenská národná strana na čele s Andrejom Dankom. Ten prišiel s návrhmi úprav.
„Navrhujeme zvýšiť sadzbu na 0,4 %, pre platby nad 100 000 €. Poplatok za výber z bankomatu vo výške 0,8 % by sa mal zrušiť. Výbery do 1 000 € by mali byť bez poplatku,“ uvádza SNS. Existujú podľa nej dve možnosti ako sa dani vyhnúť. Obísť sa dá pri platbe poštovou poukážkou alebo platbou kreditnou kartou aj pri väčších faktúrach. Návrh chce strana predložiť na májovej schôdzi.
Ako daň zasiahla Martinus
CEO sieti kníhkupectiev Michal Meško sa vyjadril, že na výplaty zamestnancov minú mesačne takmer pol milióna eur v čistom. Okrem toho museli tento mesiac zaplatiť aj transakčnú daň vo výške 1 853 eur za odoslanie výplaty zamestnancom. Meško poznamenal, že ide o sumu, za ktorú by vedel zamestnať ďalšieho človeka.
Podnikatelia sú podľa neho neprávom vykresľovaní ani zdierači a nepriatelia, ktorí si nezaslúžia rešpekt. „A tak trpíme spoločne. Malí, veľkí. Podnikatelia, možní budúci podnikatelia, zamestnanci, možní budúci zamestnanci, aj krajina ako taká. Začarovaný kruh,“ vraví.
Martinus transakčná daň podľa jeho slov nepoloží, ale stane sa z nej každodenná otázka, či za peniaze, ktoré štátu platia, dostávajú naspäť aj zodpovedajúcu hodnotu.
„Slovensko prestáva byť atraktívnou krajinou na podnikanie. (Dnes je už aj toto vyjadrenie asi príliš diplomatické a veľkorysé.) Pritom nechceme veľa. Len férové, transparentné, predvídateľné a motivačné prostredie. Mne je fakt jedno, či to urobí červená, modrá alebo brontofialková vláda,“ uzatvára.
Minútky zo Slovenska
- 14:00 Najnovší prieskum ukázal, ktorý svetový líder je u Slovákov najobľúbenejší. Neuveríte, ako dopadol Trump
- 14:00 Kde v Nitre pribudne nová Biedronka? Investor plánuje rozšírenie cesty, pribudnú aj parkovacie miesta
- 14:00 FOTO: Vedeli ste, že aj Žilinský kraj má svoj Yellowstone ? Farebné jazierka so sírnym zápachom pozná len málokto
- 14:00 Trenčiansky kraj zrušil verejné obstarávanie na vodíkové autobusy pre nedostatok ponúk, v projekte chce ale pokračovať
- 13:30 V Košiciach a okolí hrozí vznik požiarov. Platí zákaz fajčenia či vypaľovanie suchej trávy, inak hrozia pokuty
- 13:30 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 13:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, kde otvorí prvú predajňu?
- 13:00 VIDEO: Večerné ulice zaplnili cyklisti. Nočná jazda v Piešťanoch prilákala desiatky ľudí
- 13:00 Medveď sa má pohybovať v Trnovom už viac dní: Nové hlásenie spresňuje miesto, ľudí vyzývajú na opatrnosť
- 13:00 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 12:30 VIDEO: Mestskí policajti si vzali na mušku ďalšie košické sídliská, okrem neprispôsobivých občanov riešili aj...
- 12:30 FOTO: Nočný zlodej vyčíňal v Bánovciach celé mesiace: Policajti ho konečne chytili!
- 12:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie, na Slovensko prichádza poľský gigant
- 12:00 FOTO: Za skalickým trdelníkom aj históriou na dvoch kolesách: Táto trasa vás prevedie Moravou aj Slovenskom
- 12:00 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka