- 4. marec 2025 o 21:20
Rebríček najlepších nemocníc za rok 2024 je vonku, ako sa umiestnila Univerzitná nemocnica v Bratislave?
Nemocnice už 10 rokov každoročne oceňuje inštitút INEKO, ktorý zohľadňuje viacero ukazovateľov. Ukázalo sa, že slovenské nemocnice sa postupne zotavujú po pandémii COVID-19. Ako to vyzerá v bratislavskom kraji?
V rebríčkoch sú zoradené veľké nemocnice (tzv. koncové nemocnice, ktorých zriaďovateľom je štát, v priemere riešia zložitejšie prípady a sú to najväčšie nemocnice z pohľadu počtu hospitalizácií, počtu lôžok a tržieb), ale aj tie menšie (ostatné nemocnice, ktoré poskytujú komplexnú zdravotnú starostlivosť, ale nepredstavujú koncové nemocnice vo väčšom regióne. Zriaďovateľmi sú zväčša súkromné subjekty, fyzické osoby, mestá, vyššie územné celky, štát či cirkev). Ich celkové poradie si môžete pozrieť nižšie.
Veľké nemocnice
Veľkých nemocníc je dokopy 11 a prvé miesto s titulom „Nemocnica roka“ si už po piaty raz, opäť odniesla Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku. Rebríček vychádza z hodnotenia kvality zdravotnej starostlivosti, operačných skúseností lekárov, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti.
Medzi veľké nemocnice patrí aj Univerzitná nemocnica v Bratislave, ktorá sa umiestnila na šiestom mieste. Podľa údajov je to aj preto, že vykonáva najvyšší počet operačných výkonov. Okrem chvály si však odniesla aj kritiku.
„Do Univerzitnej nemocnice Bratislava chodia najmenej spokojní pacienti, ktorí sa najviac sťažujú, pričom táto “de iure“ najväčšia nemocnica na Slovensku dostáva najviac pokút na 1000 hospitalizovaných pacientov za zle poskytnutú zdravotnú starostlivosť od Úradu pre dohľad,“ píše INEKO.
Pozrite si celý zoznam veľkých nemocníc a ich umiestnení:

Čo sa týka malých a stredných nemocníc, tie z bratislavského kraja sa v rebríčku najlepších neumiestnili. Prvé miesto, z celkového počtu 34 nemocníc, získala nemocnica Agel Košice-Šaca. Poradie ostatných malých a stredných nemocníc si môžete pozrieť v galérii.
Riaditelia ocenených nemocníc vyzdvihli úsilie svojich zamestnancov a význam hodnotenia INEKO, ktoré podľa nich zvyšuje konkurenciu a posúva zdravotnícke zariadenia k vyššej kvalite a efektivite. Výsledky zároveň poukázali na rozdiely medzi veľkými štátnymi nemocnicami, ktoré sa často potýkajú s finančnými ťažkosťami, a menšími regionálnymi nemocnicami, ktoré sú na tom z pohľadu hospodárenia lepšie.
Minútky zo Slovenska
- 25.04. OhniskO Fire Dining & Brew Bar sa zaradil sa medzi najlepšie reštaurácie. Ktoré ďalšie košické podniky excelovali?
- 25.04. FOTO: Ján Balciar, ktorý šéfoval tajným, predáva svoju luxusnú chatu v Nízkych Tatrách, jej cena aj vzhľad vás prekvapí
- 25.04. Do baterkárne v Šuranoch už hľadajú zamestnancov. Platy od 2 300 eur, no aj povinnosť absolvovať školenie v...
- 25.04. Dievčatku spadla zmrzlina na zem skôr, než si ju stihla vychutnať. Takúto reakciu košickej zmrzlinárne nečakali...
- 25.04. Neviete, kam sa vybrať na výlet? Na Podpoľaní stojí unikát, ktorý inde len tak nenájdete
- 25.04. FOTO: Mesto Prešov plánuje komplexnú rekonštrukciu Slovenskej ulice. Ilustračné vizualizácie pohoršili obyvateľov
- 25.04. Kam cez víkend v okolí Nitry? 5 tipov na jarné výlety s úžasnými výhľadmi, pri ktorých sa ani nezapotíte
- 25.04. Podozriví asfaltéri sa opäť objavili pri Žiline. Varuje pred nimi obec, na čo si dať pozor?
- 25.04. FOTO: Trnavčania spomínajú na podniky, ktoré im v meste najviac chýbajú. Na ktoré nedajú dodnes dopustiť?
- 25.04. Obyvatelia Podhradovej sa hnevajú na starostu, my nepatríme k Severu? Pozývajú ho, aby sa k nim prišiel pozrieť
- 25.04. Drzosť v Borskom Svätom Jure: Šofér dal auto do opravy, mechanik mu ho za chrbtom predal, cena vyráža dych
- 25.04. Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 25.04. Patrika zaujal muž v kostýme čarodejníka. Bystrický Harry Potter je medzi miestnymi dobre známy
- 25.04. Mladý talent a obrovský úspech! Prešovčanka ovládla Európu, z majstrovstiev v bojovom športe si nesie zlato aj striebro
- 25.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše