Colníci odhalili jednoduchý trik predajcu obuvi, z falzifikátov vyrobil „originál“ za pár minút


Foto: Colníci odhalili jednoduchý trik predajcu obuvi, z falzifikátov vyrobil „originál“ za pár minút Foto: Colný úrad Bratislava

Bratislavskí colníci sa opäť zamerali na napodobeniny známej značky. Tentokrát odhalili jednoduchý trik obchodníkov s obuvou, ktorí sa snažili z falzifikátov spraviť originály. Colníci zadržali 59 párov tenisiek, ktoré by na trhu ako originály mohli mať hodnotu viac ako 5 000 eur.

Colníci v predajni a skladových priestoroch na Starej Vajnorskej zadržali podozrivý tovar. Zistili, že predajca z topánok odstránil dva biele pásiky z piatich a snažil sa tak tenisky predať ako originály značky Adidas. Spoločnosti, ktorá je vlastníkom značky by ich predajom mohla vzniknúť škoda viac ako 5 000 eur.

„Podozrivú obuv colníci zaistili a požiadali o vyjadrenia zástupcu majiteľa ochrannej známky. Ten potvrdil, že ide o „fejky“. Takéto výrobky môžu byť zdraviu škodlivé. Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou. Spotrebitelia by mali mať na pamäti, že takouto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku či detskú prácu,“ uviedla Drahomíra Adamčíková, hovorkyňa Colného úradu Bratislava.   

Colný úrad upozorňuje spotrebiteľov takéhoto tovaru, aby rozlišovali medzi falzifikátom a originálom. Hlavným faktorom pri rozlišovaní originálu je predovšetkým miesto predaja. Napríklad tržnice, čínske e-shopy a podobné miesta nie sú vo väčšine prípadov zárukou predaja kvalitného značkového tovaru.

Treba si tiež všímať kvalitu materiálov a celkové prevedenie. Štítky a visačky sú ďalším znakom, podľa ktorého môžete odlíšiť napodobeninu. Podozrivá je aj príliš nízka cena a lacné balenie produktu.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Colný úrad Bratislava