Bratislava spúšťa kampaň Prihláste sa! Chce motivovať ľudí, aby si prihlásili trvalý pobyt v meste


Foto: Bratislava spúšťa kampaň Prihláste sa! Chce motivovať ľudí, aby si prihlásili trvalý pobyt v meste Foto: Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal spolu s 1. námestníkom Milanom Černým, námestníčkou Ľudmilou Farkašovskou a námestníčkou Ivetou Plšekovou dnes oficiálne vyhlásili kampaň s názvom Prihláste sa! Mesto chce aj takýmto spôsobom motivovať ľudí žijúcich na jeho území, aby si tu prihlásili trvalý pobyt. Z každého obyvateľa totiž do mestskej pokladnice plynú financie, ktoré môže Magistrát využiť napríklad na budovanie ciest, či výsadbu zelene.

„Bratislava má oficiálne necelých 450 000 obyvateľov. V skutočnosti tu však žije až o 200 000 ľudí viac. Každý nový človek s trvalým pobytom znamená vyše 300 € do rozpočtu mesta. Ak by sa napríklad prihlásilo len 333 ľudí, mesto by získalo 100 000 eur, z čoho by sa dala vybudovať jedna zastávka MHD, alebo 5 detských ihrísk alebo vysadiť 166 nových stromov,“ uviedla Zuzana Onufer, hovorkyňa hlavného mesta Slovenska Bratislavy. 

Prihlásením si trvalého pobytu môžu však isté výhody získať aj obyvatelia. Patrí medzi ne napr. rezidentské parkovanie, či Bratislavská mestská karta, ktorá ponúka viacero zliav na MHD a do kultúrnych inštitúcií. Trvalý pobyt tiež znamená ľahší prístup k zdravotnej starostlivosti, či školám a škôlkam.


Mesto chce kampaňou tiež apelovať na majiteľov nehnuteľností, aby nájomníkom umožnili odkúpiť si byty alebo si v nich prihlásiť trvalý pobyt. Súhlasom k trvalému pobytu nevzniká nájomníkovi žiadny právny vzťah k nehnuteľnosti a je možné ho kedykoľvek po uplynutí nájomnej doby zrušiť. 

Všetky informácie potrebné pre prihlásenie si trvalého pobytu v meste Bratislava nájdu záujemcovia aj na novej internetovej stránke www.prihlastesa.sk.

„Mesto je zložitý mechanizmus, my si plníme svoje úlohy, investujeme do infraštruktúry, obnovy verejných priestranstiev, do zelene a čistoty mesta. Je však fér, aby sa všetci podieľali na rozvoji nášho mesta. V Bratislave žije približne 200 000 ľudí, ktorí tu nemajú prihlásený trvalý pobyt, dane odvádzajú inde, ale využívajú služby mesta. Preto sme spustili túto kampaň, aby sa aj oni pridali k nášmu úsiliu, stali sa Bratislavčanmi a aby sme spoločne menili Bratislavu k lepšiemu,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nersovnal.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy