• 3. február 2025 o 10:50

Nefunkčný kataster robí pri hypotékach problém. Na list vlastníctva v Bratislave sa podľa odborníka čaká niekoľko hodín

Na fyzický list vlastníctva sa v Bratislave čaká niekoľko hodín

Foto: Nefunkčný kataster robí pri hypotékach problém. Na list vlastníctva v Bratislave sa podľa odborníka čaká niekoľko hodín
Foto: Google Maps

Ak si chcete požiadať v banke o hypotéku, pre nefunkčný kataster zaplatíte o 12 eur viac a na fyzický list vlastníctva si počkáte niekoľko hodín. Hypotekárny špecialista Slavomír Molnár pre Denník E vysvetľuje, ako aktuálne situácia ovplyvňuje bežné úkony.

V súčasnosti je väčšina katastrov schopná prijať návrh na vklad s pečiatkou a vyznačeným poradovým číslom konania. Náklady sa pre klienta zvýšia o 12 eur, pretože musí mať list vlastníctva z katastra vo fyzickej podobe. 

„Keď sa „zavkladuje“ návrh na vklad záložného práva, na druhý deň (na niektorých katastroch aj v ten deň) je klient schopný vytiahnuť si list vlastníctva s plombou a dať to do banky, aby mohol čerpať hypotéku. Na bratislavskom katastri sú však aktuálne také zástupy ľudí na vytiahnutie listu vlastníctva, že človek takto strávi čakaním aj niekoľko hodín,“ vysvetľuje Molnár. 

Stále však nie je jasné, aké sú aktuálne lehoty zapisovania, teda ako rýchlo vedia katastre vydávať rozhodnutie, že bol povolený vklad záložného alebo vlastníckeho práca. V prípade kúpnej zmluvy sa bežne stáva, že sa peniaze z notárskej úschovy uvoľnia až po prepise vlastníckeho práva. Štandarde by to malo byť do 30 dní, či sa to ale pre nefunkčnosť katastra podarí je otázne.

Lehoty v reakcii predĺžili takmer všetky slovenské banky. „  Ak máte podpísanú hypotéku na kúpu nehnuteľnosti, beží vám po vyčerpaní peňazí lehota 3 až 6 mesiacov, aby ste boli na liste vlastníctva aj jej vlastníkom. Alebo ak máte hypotéku na výstavbu nehnuteľnosti, máte určitý čas na to, aby ste vydokladovali aj jej kolaudáciu. A práve tieto termíny banky automaticky predlžovali o čas, počas ktorého kataster nie je funkčný,“ objasňuje expert.

Molnár zároveň obyvateľom radí, že ak majú aktuálny úrok 4,3 a viac, mali by zvážiť reštart hypotéky. „Kto má úrok 4,3 percenta a viac, už by som riešil s bankou jeho prehodnotenie, čiže reštart hypotéky. Štandardne platí, že už po šiestich mesiacoch splácania hypotéky môže klient požiadať o prehodnotenie úrokovej sadzby. Pri úpravách sadzieb môže klient získať nižšiu sadzbu, ako je pri novej hypotéke. Čiže štandardne sa vieme dostať na úroveň 3,6 až 3,9 percenta. Takú mám skúsenosť z praxe. Poplatok za takúto úpravu je od 99 eur v Tatra banke až po 0,3 percenta zo zostatku vo VÚB. UniCredit na konci minulého roka upravila možnosť prehodnotenia sadzby iba raz počas obdobia fixácie úroku a zároveň sa fixácia klientom nemení,“ vraví a zároveň klientom aktuálne odporúča trojročnú fixáciu, ktorá je najvýhodnejšia. 


Najnovšie v Bratislavskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia