Výpoveď dala aj známa primárka neoantológie. Vláda ma nemôže donútiť pracovať, to môže iba pacient, tvrdí


Výpoveď podáva aj primárka neoantologie, pracovať ju donúti len pacient

Foto: Výpoveď dala aj známa primárka neoantológie. Vláda ma nemôže donútiť pracovať, to môže iba pacient, tvrdí
Foto: upjs.sk/Facebook/Vanda Chovanová/úprava redakcie

Konsolidačné opatrenia v zdravotníctve sú horúcou témou posledných mesiacov. Výsledkom je okolo 3400 výpovedí od lekárov, ktorí s krokmi vlády nesúhlasia. Lekárski odborári sa snažili s vládou dospieť k dohode vyhovujúcej pre obe strany, k nej však ešte stále nedošlo, a tak hrozí, že po Novom roku nebude mať kto nastúpiť do práce. Vláda preto prijala novelu zákona o civilnej ochrane, ktorá ustanovila zdravotníkom povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť v prípade zvolania mimoriadnej situácie. Ak by v takomto čase neposkytli zdravotnú starostlivosť, hrozilo by im väzenie.

Najviac výpovedí podali lekári v Univerzitnej nemocnici v Bratislave s počtom 480, v tesnom závese je Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach, ktorá má na stole viac ako 340 výpovedí. Vo viacerých nemocniciach môže odchod lekárov ohroziť fungovanie niektorých oddelení či plánované operácie a zákroky, v Košiciach však plánujú zabezpečiť pacientov poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti aj v prípade, ak lekári svoje výpovede do konca roka nestiahnu.

S otázkami ohľadom počtu výpovedí sme sa nedávno obrátili aj na Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach. Tá nám však neodpovedala, koľko výpovedí zo strany lekárov evidujú. Na sociálnej sieti sa však k výpovediam, a najmä tej svojej, vyjadrila košická primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Vanda Chovanová, ktorá sa do povedomia verejnosti dostala na základe toho, že upozornila na nevhodnú fotografiu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej s predčasniatkom. Zároveň vytvorila finančnú zbierku na rekonštrukciu jej oddelenia, ktoré je v žalostnom stave. Podľa jej slov podali výpovede na ich oddelení všetci lekári.

Svoju výpoveď argumentovala v niekoľkých bodoch. Začala azda najviac diskutovanou vecou, ktorú lekárom mnohí vyčítajú. Ide o výšku platov. Konsolidačné opatrenia totiž priniesli spomalenie valorizácie platov zdravotníkov na najbližšie roky. „Keďže v roku 2023, aj ako odraz inflácie, narástla priemerná mzda v národnom hospodárstve o 9,7 percenta (a chápem, že niekomu o 2 percentá a inému o 20 percent), mali sa o toto percento navýšiť platy zdravotníkov v roku 2025. Ak priemerná mzda narastie počas konsolidácie o 2 percentá alebo sa dokonca zníži, odrazí sa to na platoch zdravotníkov v roku 2027 a ďalších, takýmto nárastom, respektíve poklesom. Tak teda, ide mi o plat. Ale nie o 62 eur v čistom. Pre každého len trochu lucídneho človeka nie je ťažké pochopiť, že by som neriskovala svoje zamestnanie pre takúto sumu. Vyššiu si každý nemocničný lekár zarobí v nadčasoch, navyše my, ktorí sme dali výpoveď pred dvomi rokmi, máme tieto koeficienty zakotvené v pracovných zmluvách, náš zamestnávateľ ich musí dodržať...,“ uviedla s tým, že vláda pristúpila k týmto zmenám bez akejkoľvek diskusie.

Strana 1/2 Ďalej »


Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji