Pri porážke rozhodujú sekundy a deti to vďaka FAST HEROES vedia. Unikátny projekt vzdeláva malých hrdinov


Hrdinovia medzi nami. Malí Slováci zachraňujú životy vďaka FAST HEROES

Foto: Pri porážke rozhodujú sekundy a deti to vďaka FAST HEROES vedia. Unikátny projekt vzdeláva malých hrdinov
Zobraziť detail

Na Slovensku sa už piaty rok šíri unikátny projekt s názvom FAST HEROES, ktorý vzdeláva deti a študentov o jednom z najzávažnejších zdravotných problémov - cievnej mozgovej príhode. Táto iniciatíva, ktorá vznikla na medzinárodnej úrovni, učí mladú generáciu, ako rozpoznať príznaky mŕtvice, správne reagovať a privolať pomoc. A čo je na tom najlepšie? Deti už skutočne zachraňujú životy!

Cievna mozgová príhoda je zákerné ochorenie, pri ktorom rozhoduje každá sekunda. Práve preto sa odborníci rozhodli zapojiť do boja proti tomuto ochoreniu aj tých najmenších - deti vo veku od 5 do 9 rokov. Prostredníctvom interaktívnych hier, videí a praktických ukážok sa deti učia rozpoznať varovné signály mŕtvice. Projekt využíva jednoduchú, ale účinnú skratku FAST:

  • F (Face) - pokles tváre,
  • A (Arm) - slabosť alebo ochrnutie ruky,
  • S (Speech) - problémy s rečou,
  • T (Time) - neodkladná potreba zavolať záchranku.

Podľa ambasádorky projektu na Slovensku, Ľubice Fidesovej, deti tieto poznatky prenášajú ďalej do svojich rodín. „S podporou slovenských učiteľov a neurológov sa vďaka vzdelávaniu o cievnej mozgovej príhode na školách zvyšuje povedomie o ochorení priamo v rodinách a pribúdajú ocenené deti, ktoré vďaka vedomostiam zachránili svojich príbuzných.“ Práve tieto reálne príbehy motivujú organizátorov šíriť FAST HEROES do každej školy na Slovensku.

Do projektu sa aktuálne zapojilo viac ako 50-tisíc žiakov. Organizátori však majú veľký cieľ - do roku 2025 chcú vzdelávať až 70-tisíc detí a študentov. Táto iniciatíva sa okrem základných škôl zameriava aj na staršie deti a stredoškolákov, pričom pre stredné školy, vrátane zdravotníckych gymnázií, je vytvorený špeciálny vzdelávací modul.

Významnú podporu projektu poskytuje aj združenie SK8, zastrešujúce Vyššie územné celky. Podľa Eriky Jurinovej, predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja, je cieľom zapojiť čo najväčší počet škôl. „Vnímame zmysluplnosť tohto projektu a nakoľko manažujeme stredné školy máme za to, aby sa veľká väčšina z nich do projektu zapojila,“ zdôraznila Jurinová.


Čísla sú alarmujúce, vzdelávajme!

Zo štatistík vyplýva, že až 80 percent ľudí na Slovensku nepozná príznaky cievnej mozgovej príhody. Iba 24 percent postihnutých si uvedomí, že ide o život, a len 3 percentá si včas privolajú sanitku. Tieto údaje ukazujú, aké dôležité je zvyšovať povedomie o tomto ochorení. Čas na účinnú liečbu je totiž len 4,5 hodiny od prvých príznakov.

Dnes vieme cievnu mozgovú príhodu úspešne liečiť. Máme pacientov, ktorí prekonali „porážku“ a žijú bez väčšieho hendikepu normálny život. Avšak ide o pacientov, ktorí sa dostali do nemocnice včas a mohla im byť poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť a účinná liečba,“ vysvetľuje prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti.

Na Slovensku máme 43 špecializovaných iktových centier, ktoré sú pripravené pacientov s mŕtvicou okamžite ošetrovať. Prepojenie vzdelávacích programov so systémom záchrannej služby a týchto centier je kľúčové pre záchranu čo najväčšieho počtu životov.

Projekt FAST HEROES má potenciál stať sa jednou z najvýznamnejších zdravotníckych iniciatív v Európe. Získal uznanie Európskej komisie a stáva sa vzorovým príkladom, ako prepájať vzdelávanie s praxou. Slovensko má šancu zaradiť sa medzi 101 regiónov sveta, kde bude vzdelávanie detí a záchranný systém fungovať ruka v ruke.

Ak ste učiteľ, rodič alebo riaditeľ školy, môžete svoju školu jednoducho prihlásiť kliknutím TU. Päťtýždňový vzdelávací program je bezplatný a prináša skutočné výsledky. Stačí spraviť prvý krok a pomôcť deťom stať sa hrdinami, ktorí budú schopní zachraňovať životy.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj