Vozili desiatky tisíc litrov nelegálnej motorovej nafty a predávali ich na benzínkach


Foto: Vozili desiatky tisíc litrov nelegálnej motorovej nafty a predávali ich na benzínkach Foto: ilustračné
Desiatky tisíc litrov nelegálnej motorovej nafty vozili podnikaví Slováci a predávali ich na benzínkach. Škoda, ktorú takto spôsobili je takmer dva milióny eur. Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy obvinil po akcii v septembri takmer 20 ľudí.

Obvinení minimálne od roku 2013 vozili na územie Slovenska do rôznych skladov alebo priamo na čerpacie stanice minerálny olej z Poľska. Pôvodne malo byť Slovensko len tranzitnou krajinou a pohonné látky mali skončiť v Maďarsku, Chorvátsku, Bulharsku či na Cypre. V skutočnosti však boli predávané na slovenských benzínkach ako motorová nafta bez zaplatenia príslušných daní. Minerálny olej pašeráci prevážali v 1 000 litrových plastových bareloch alebo v cisternách. V skladoch na Slovensku ich z 1 000 litrových barelov následne prečerpávali do cisterien so slovenskými evidenčnými číslami alebo túto nelegálnu motorovú naftu vozili priamo z Poľska prostredníctvom bratislavskej spoločnosti.

Colníci z KUFS celkovo počas septembrovej akcie zaistili:

-          34 500 litrov minerálneho oleja,

-          účtovné a daňové doklady potrebné pre trestné konanie,

-          počítače na ktorých boli účtovníctva vykonávané,

-          usb kľúče a iné listinné dôkazy potrebné pre trestné konanie.

Bratislavská firma si fiktívne vykazovala nákupy motorovej nafty od spoločnosti z Partizánskeho, ktorá mala zrušenú registráciu na DPH z úradnej moci, nemala povolenie na obchodovanie s minerálnym olejom a konateľom tejto spoločnosti z Partizánskeho je človek, ktorý je od februára 2014 vedený ako bezdomovec. Takýmto konaním legalizovali mazací olej na motorovú naftu a obvinené osoby ukrátili štátny rozpočet minimálne o 1 973 088,40 eur.

Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy obvinil (KUFS) 17 osôb z toho štyri osoby sa nachádzajú v cele predbežného zadržania a bol podaný návrh na ich väzbu.  V súčasnej dobe súd rozhoduje o ich vzatí do väzby.

Boris D. (40) z Myjavy, Marek M. (39) z Prievidze a Dalibor N. (44) z Nového Mesta nad Váhom boli obvinení zo zločinu skrátenia dane a poistného podľa § 276 ods.1, ods.4 Trestného zákona s poukazom na ustanovenie § 138 pís. b) a pís. i) Trestného zákona, lebo na podklade zistených skutočností je dostatočne odôvodnený záver, že menovaní sa dopustili skutku spoločným konaním po dlhší čas ako organizovaná skupina. Obvineným hrozí trest odňatia slobody vo výške 7 až 12 rokov.

Ďalším 14tich osobách z Trnavského, Nitrianskeho a Žilinského kraja hrozia tresty odňatia slobody v trvaní od 3 do 12 rokov.