Už dlhšiu dobu sa v kuloároch uvažuje o preložke vysokého napätia nad Veľkým Draždiakom. Podľa obyvateľov hrozí, že pre súkromné vlastníctvo pozemkov bude jeho areál oplotený a prístup verejnosti sa obmedzí. To pobúrilo mnohých Petržalčanov.
Vytvorenie rekreačnej zóny na Draždiaku je v Petržalke témou už niekoľko rokov. V roku 2016, keď bol starostom Vladimír Bajan, získala mestská časť financie od spoločnosti Veolia Energia Slovensko (vtedy Dalkia) ako bonus za predĺženie nájomnej zmluvy. Peniaze určené na prekládku sa napokon samospráva rozhodla využiť inak.
Po rokoch sa téma opäť otvorila. Západoslovenská a distribučná spoločnosť chce vymeniť káble vysokého napätia, ktoré prechádzajú cez územie mestskej časti. Tá sa rozhodla vstúpiť do rokovaní a okrem výmeny káblov od spoločnosti chce, aby došlo aj k prekládke vedenia.
„Na strane od Chorvátskeho ramena, od stožiara, smerom k Medissimu, kde sa nachádzajú bufety Surf Spirit a Oáza je plánovaná výstavba polyfunkčných domov a obchodnej promenády! Teda, bude lepšie, ak tam to vedenie ostane, pretože je brzdou výstavby a sledujte to. Bude treba proti tomu podpisovať petície! Draždiak musí ostať zachovaný tak ako je!“ tvrdí miestny obyvateľ Marek.
Pridávajú sa k nemu aj ďalší, ktorí sa obávajú, že si areál privlastnia developeri. „Pokiaľ je tam vedenie, tak je tam ochranné pásmo, kde sa nemôže nič stavať,“ dodáva jeden z nich. „Som proti prekládke, nech to ostane ako to je, už dávnejšie som to písal, a ešte sa drzosť pritvrdzuje, že občania aby spolufinancovali túto prekládku a potom za odmenu nejaký špekulant nás bude kasírovať, vyberať vstupné,“ pridáva sa ďalší.
Aktuálnu situáciu objasnil poslanec mestskej časti Ján Karman, ktorý kandidoval za Team Bratislava, PS a SaS. Časť pozemkov v okolí Dražiaka je súkromná, časť patrí mestskej časti a časť Lesom SR. Oplotenie jazera by bola podľa poslanca mimoriadne komplikovaná majetko-právna situácia. Teraz je situácia taká, že distribučná spoločnosť v súčasnosti plánuje výmenu elektrických vedení.
„Toto sme stopli a rokujeme o tom, že by sa na tom finančne spolupodieľali. Ak sa to nepodarí, opäť sa najbližších 30-40 rokov s tým nič neudeje a celková cena za prekládku ešte viac narastie. Každopádne keďže sa jedna o vysokú investíciu, bolo by dobre, aby sme či už v referende alebo prieskume všetci vyjadrili, aký na to mame názor,“ vysvetľuje Karman.
Na situáciu v okolí jazera sme sa pýtali aj mestskej časti. Dala si vypracovať aj štúdiu, podľa ktorej by mala prekládka stáť štyri milióny eur.
„Starosta Ján Hrčka ubezpečil, že mestská časť by celú sumu určite nezaplatila. Vie si predstaviť, že by sa na celkové náklady zložila aj distribučná spoločnosť i hlavné mesto, ktorému by sa tak zhodnotili jeho pozemky,“ povedala pre Bratislavka hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
Rozhodnutie bude napokon na pleciach miestnych poslancov, tí však najprv chcú poznať názor obyvateľov. „Mestská časť preto plánuje do najbližšieho miestneho zastupiteľstva usporiadať verejné prerokovania s obyvateľmi, kde by im zároveň zámer predstavila a vyjadrila sa aj k prípadným obavám. Niektorí Petržalčania sa totiž domnievajú, že by mestská časť následne areál spoplatnila,“ dodáva Halašková.
Starosta mestskej časti odmieta, že by chcela samospráva Draždiak spoplatiť. Stretnutia s obyvateľmi by sa mali uskutočniť v októbri, vo viacerých častiach Petržalky. „Myslím si, že to by urobil iba človek, ktorý nemá žiadne kreatívne schopnosti, Draždiak má oveľa väčší potenciál, ak bude prístupný zadarmo. Pozemky, ktoré mestská časť v lokalite kúpila, sa dajú využiť na šport a rekreáciu,“ povedal Hrčka v relácii Starosta Online odvysielanej na facebookovom kanáli Petržalky 25. septembra.
Ak z rokovaní s obyvateľmi vyplynie, že sú prekládke naklonení, samospráva zvažuje, že by im umožnila prejaviť svoj názor aj v miestnom referende. To by mohlo Petržalku stáť 60 až 80-tisíc eur.
Prispejte nám na kávu
Nech sme bdelí a dokážeme prinášať nezávislé spravodajstvo aj o polnoci.
Prispieť na kávu