Hmyzia invázia v Petržalke. Aj tak by sa dali nazvať nálety bzdoch na balkóny a do bytov na najväčšom slovenskom sídlisku. Nepríjemný hmyz je nielen odpudzujúci na pohľad, ale v prípade ak ho rozpučíte, tak poriadne smrdí.
„Ľudkovia, máte aj vy na fasáde, na oknách, proste všade týchto smraďochov? Chápem, že je obdobie, kedy sa budú schovávať pred zimou, ale dá sa s nimi niečo robiť? Nechcela by som ich mať vo vnútri… díky za každú radu,“ zverejnila fotku otravného hmyzu Jana.
A nie je sama, kto má s nevítanými návštevníkmi problém. Zdá sa, že v Petržalke sa tomuto hmyzu naozaj darí. „Aj ja ich mám peknú zbierku… ak chcete, môžeme pomeniť sfarbenia. Mám prevažne zelené a hnedé,“ s nadhľadom sa ozval Marián. Rovnakú skúsenosť má aj Darina: „U nás tento rok v rohoch okien zhluky a na balkóne aj 50- 60 kusov. Priam odporné, nemôžeme na ten balkón si ísť ani sadnúť... “
Bzdochy, pretože o tento hmyz ide, sú naozaj problém. Čo s nimi, ak sa vám usadia na balkóne, alebo na rámoch okien? Prvá pomoc: „už som spravil základný krok - sieťky. A neotvárať okná bez sieťok,“ ozval sa v diskusii Roman.
Okrem toho proti bzdochám pomáhajú rôzne chemické postreky, tie však nepríjemne zapáchajú a nie každému môže vyhovovať ich aplikácia v byte, alebo na balkóne. Bzdoch sa však dá zbaviť aj bez chémie.
Špecializovaná stránka domavi.sk odporúča využiť prírodné byliny, ktoré hmyz odpudzujú. „Výrazné vône sa aj v tomto prípade osvedčili pri zaháňaní rôzneho druhu hmyzu. Môžete teda využiť rôzne druhy éterických olejov alebo čerstvo natrhané rastliny.“ Zvlášť účinné proti bzdochám môžu byť levaduľa, citrón, alebo eukalyptus. Pomôcť však môžu aj byliny, ktoré každodenne používame v kuchyni - napríklad rozmarín, oregano a tymián.
Aby ste sa vyhli nepríjemného zápachu, ktorý bzdocha v nebezpečenstve vydáva, odporúča sa hmyz nezabíjať. Najlepšie ho je nabrať napríklad na kus papiera a vyniesť von.
Zaujímavosťou je, že na celom svete sa vyskytuje približne 40 tisíc druhov bzdoch, z toho 900 nájdeme aj na Slovensku. Ide o škodcu, ktorý napáda záhradné rastliny a stromy, napríklad marhule, čerešne, jablone, alebo vinič. Ak sa vám dostanú do bytu, zamerať sa môžu na izbové rastliny.
„Bzdocha obyčajná je 9–14 mm dlhá, žltohnedo až hnedočerveno sfarbená, husto čierno bodkovaná. Tykadlá svetlo a tmavo krúžkované. Bzdocha obyčajná napáda obilniny, zemiaky, tabak, ďatelinu, lucernu, repicu, horčicu, cukrovú repu, reďkovku, hlúboviny, slnečnicu, bobuľoviny, borovicu, liesku,“ uvádza portál Syngenta zamieravajúci sa na hmyz.