Daň na knihy vo výške 23% je pod paľbou kritiky. Ešte sa o tom v koalícii porozprávame, tvrdí Eštok


Foto: Daň na knihy vo výške 23% je pod paľbou kritiky. Ešte sa o tom v koalícii porozprávame, tvrdí Eštok Foto: FB Ladislav Kamenický

Zvýšenie dane z pridanej hodnoty u kníh vyvolalo poriadnu spŕšku rozhnevaných reakcií. O vyššej dani v prípade kníh podobne, ako u ďalších zmien DPH pri iných tovaroch, rozhodla vláda. DPH by sa malo z 10 zvýšiť na 23 percent, čo sa s vysokou pravdepodobnosťou odrazí do vyšších cien kníh. Návrh kritizuje množstvo osobností a pridávať sa začínajú aj politici vládnej koalície.

„Máme analýzy, že knihy si kupujú najmä bohatší ľudia,“ uviedol motiváciu zvýšiť DPH na knižný tovar minister financií Ladislav Kamenický. Práve tento výrok sa stal spúšťačom veľkej kritiky, ktorá sa na zniesla nielen na hlavu strážcu štátnej pokladnice, ale aj na vládu ako celok.

Nesúhlasné stanovisko zverejnil napríklad predseda kultúrneho a mediálneho výboru parlamentu Roman Michelko. „Mám zásadný problém s 23% DPH na knihy. A rozhodne nesúhlasím, že si ich kupujú len bohatí ľudia. Možno bohatí duchom. Beriem to ako návrh, nie ako fakt,“ napísal Michelko na sociálnej sieti.

Minister školstva Tomáš Drucker označil vyjadrenie Kamenického o tom, že si knihy kupujú len bohatí ľudia za nešťastné. „Samozrejme, sú tam bolestivé veci a ktoré ani mňa netešia, ako napríklad zvýšená sadzba na knihy, no aj to je dôsledok toho, že musíme zaplatiť účet, ktorý tu nechali naši predchodcovia,“ povedal podľa TV Markíza Drucker pred dnešným rokovaním vlády.


To, že nemusí ísť o definitívne riešenie naznačil predseda strany Hlas - SD Matúš Šutaj Eštok: „Myslím si, že sa o tom ešte v koalícii porozprávame,“ vyjadril sa na margo zvýšenia DPH na knihy minister vnútra.

Slovensko podľa návrhu na zvýšenie DPH na knihy ide opačným smerom ako viaceré iné krajiny. Naši západní susedia v Česku majú na knižný tovar nulovú DPH, v Maďarsku a Poľsku je to 5 percent. V Rakúsku či Nemecku sa za knihy platí DPH vo výške 7 percent.

Servítky pred ústa si nebral ani bývalý poradca premiéra Roberta Fica Eduard Chmelár. Mňa ani tak nevykoľajilo drastické zvýšenie DPH na knihy ako jeho zdôvodnenie. Lebo ruku na srdce, my, čo dáme za knihy vždy radšej ako za šaty alebo topánky, potravu ducha neprestaneme kupovať. Práve som si síce spomenul na Raya Bradburyho, ktorý povedal, že ak chcete zničiť kultúru, nemusíte páliť knihy ako nacisti: stačí, aby ľudia prestali čítať... Ale na takéto následky pre spoločnosť teraz radšej nechcem myslieť, napísal publicista a neúspešný politik na sociálnej sieti.