- 21. júl 2024 o 11:40
Psy inteligentných ľudí neštekajú! Petržalčania sa hádajú o tom, ako sa správajú psíčkari a ich psy
Ako sa správa pes inteligentného majiteľa? No predsa nešteká a neobťažuje svoje okolie... práve takéto zaujímavé tvrdenie sa objavilo na odkaze psíčkarom na najväčšom slovenskom sídlisku. To, že niekomu môže prekážať hlasný štekot psov je samozrejmé, Petržalčania sa však dozvedeli, že súvis to má aj s inteligenciou majiteľa.
„Psy inteligentných ľudí neštekajú. Štekajú iba psy bezohľadných egoistov, ktorí bezcitne poškodzujú zdravie všetkých svojich susedov,“ doslova stojí v nalepenom odkaze psíčkarom.
Na svojskú výzvu zareagovala v známej petržalskej skupine na sociálnej sieti Andrea. Neznámemu pisateľovi nechala riadne štiľavý odkaz:
„Mohla by som poprosiť autora tohto odkazu, aby prišiel na trávnatú plochu pri capuccine (Šustekova) a dal nám psíčkarom lekciu, ako odnaučiť psa štekať? A keď už pôjde, rada by som videla aj lekársku správu, ako mu naši psi poškodili zdravie, alebo číslo diagnózy nech napíše sem do komentu... “
Na výzvu psíčkarky síce pisateľ odkazu o psoch inteligentných ľudí nezareagoval, ale pod jej statusom sa objavilo množstvo komentárov a celkom slušný spor o tom, ako by sa dobre vychovaný pes mal správať:
„Ľudia rozprávajú, psy štekajú... ale samozrejme, neviem o čo presne ide,“ ozval sa Laco a svoje pridala aj Jana: „Nechápem, ešte som nevidela psa, ktorý nešteká.“
Naopak Ivan sa kritického pisateľa zastal. „Keď na to nemáte, nekupujte si psa... to nie je len o štekaní, ale aj o špinení. Mnohí vyjdú z domu a hneď nechajú psa vymočiť o múr pri bráne, o prvý strom, kandeláber osvetlenia... a je to vlastne o majiteľovi a o inteligencii, či sa vám to páči, alebo nie.“ S týmto názorom nesúhlasí Ingrid, ktorá je skôr rada, že sa naši štvornohí miláčikovia na ľudí nepodobajú. „No, sú to psy, tak štekajú... keby boli ľudia, tak nadávajú, kradnú a robia bordel...“
Hlasný štekot psov však zrejme rusí aj ďalších obyvateľov Petržalky. Svoje skúsenosti takto opísal Jozef: „Viete čo?? Ja sám občas varujem psíka počas leta, ale v poslednej dobe sa v okolí Šustekova 25 až 31 nedá poriadne vyspať. Nemám na mysli teploty ale štekot psov už o 6 ráno. Vrátane víkendu. A občas teda aj pred 6-tou ráno a v noci okolo 23-tej. Začína to byť niekedy neúnosné. A psov pribúda. Veľa ich nie je ani na vôdzke. Takže sčasti súhlasím čo napísala dotyčná ci dotyčný občan.“
Za psa je vždy zodpovedný majiteľ
Každý majiteľ psa musí dodržiavať predpisy a ustanovenia zákona týkajúce sa ich štvornohých miláčikov. Ide hlavne o bezpečnosť - napríklad nasadenie náhubku vo vozidlách verejnej dopravy, očkovanie, či začipovanie psa, nosenie ochrannej známky a napokon jeho správanie sa voči okoloidúcim.
Hlasné prejavy zvierat zákon o veterinárnej starostlivosti nereguluje. Ak však pes šteká naozaj nahlas počas vyhradených hodín, mohlo by ísť napríklad o rušenie nočného pokoja. Ustanovenia občianskeho zákonníka sa však skôr týkajú susedského spolunažívania.
Minútky zo Slovenska
- 11:11 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete najnovšie informácie o výskyte medveďov. Čo všetko tam bude?
- 11:00 Neurológia v košickej Šaci oslávila významné jubileum konferenciou, na ktorej sa stretli viacerí odborníci
- 11:00 Cyklisti z Hlohovca sa dočkajú, Hlohovec a Sereď spojí bezpečný 7,6 km dlhý úsek po hrádzi Váhu
- 11:00 FOTO: Jozef z Podpoľania začal po ťažkej chorobe pracovať s drevom, jeho unikátne diela poznajú aj vo svete
- 11:00 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 11:00 Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 10:36 Cyklisti na Liptove stretli medvedicu s mláďatami. Postavila sa na zadné, ostali ju pozorovať
- 10:12 Poslanca Jána Ferenčáka fyzicky napadli pred jeho dcérou, prehovoril o tom, čo sa stalo
- 10:00 Meteorológovia varujú pred vetrom v Prešovskom kraji. Platí výstraha
- 10:00 Klinika v Ružomberku získala finančný dar. Dražba tričiek na počesť Jozefa Vengloša pomohla deťom
- 10:00 FOTO: Škôlka v Prievidzi ponúka unikátny program pre zdravie detí, predškoláci si každý týžeň užívajú aj saunu
- 10:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 10:00 Meteorológovia varujú pred vetrom v Košickom kraji. Platí výstraha
- 09:30 Poslanec Ľubomír Galko skončil na pohotovosti. Nešťastne spadol, vraj to brutálne bolelo
- 09:25 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v Nitre