Pripravte sa na peklo. Teplota v Bratislave vystúpi na rekordné hodnoty, potom prídu búrky


Foto: Pripravte sa na peklo. Teplota v Bratislave vystúpi na rekordné hodnoty, potom prídu búrky Foto: iStock.com / BSK

Aktuálny týždeň sa v hlavnom meste nesie v znamení horúčav a iné to nebude ani dnes. Práve naopak, teploty v Bratislave dnes vystúpia na dosiaľ najvyššiu hodnotu. Kým začiatkom týždňa sa ručička teplomeru vyšplhala na niektorých miestach juhozápadného Slovenska na 35 stupňov, v stredu to môže byť ešte o 2 stupne vyššie. V Bratislave sa pripravme na rekordnú horúčavu s teplotami 37 stupňov.

„Nad našou oblasťou sa aktuálne odohráva to, že do našej oblasti od juhozápadu prúdi veľmi teplý, pôvodom tropický vzduch od juhozápadu. Tento vzduch je zároveň aj vlhší a vplyvom toho zaznamenávame na našom území veľmi dusné počasie,“ píše portál imeteo.sk o dôvodoch extrémneho tepla na Slovensku.

Horúčavu by však neskôr mali vystriedať búrky. Tie sa môžu objaviť už v stredu popoludní, určite nás čakajú počas noci. „Počas nočných a skorých ranných hodín by sa mali predovšetkým na západnom a severozápadnom Slovensku tvoriť búrky, ktoré by mohli byť lokálne aj výraznejšie,“ informuje imeteo.sk.


Slovenský hydrometeorologický ústav na dnes zverejnil výstrahu 2. stupňa pred teplom. „V okrese Bratislava sa miestami očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 - 37 °C. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ uvádza SHMÚ.

Zdroj: SHMÚ

Pozor by si mali dať hlavne starší ľudia, deti a tehotné ženy

Medzi rizikové skupiny obyvateľstva patria deti, starší ľudia, tehotné ženy a chronicky chorí ľudia – najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami, či osoby s nadváhou. Vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, či zvracanie. Extrémnym prípadom sú vážne kolapsové stavy, ktoré môžu viesť za určitých podmienok až k prípadným úmrtiam osôb, najmä u rizikových skupín.

Ak sa teploty pohybujú nad 35 stupňov, úrad verejného zdravotníctva odporúča tieto opatrenia: „Dôležitou zásadou pri vysokých vonkajších teplotách je dôsledné dodržiavanie pravidelného pitného režimu, a to aj v prípade, že nepociťujete smäd. Obmedzte fyzickú námahu a nezdržiavajte sa na priamom slnku. Odporúča sa minimalizovať pobyt v exteriéri.“

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: