Legendárna lekáreň u Salvatora opäť ožila. Lieky si môžete kúpiť priamo z 300-ročného lekárnického vybavenia a nábytku


Foto: Legendárna lekáreň u Salvatora opäť ožila. Lieky si môžete kúpiť priamo z 300-ročného lekárnického vybavenia a nábytku Foto: Wikipédia

Priestory známej lekárne v bratislavskom Starom meste roky chátrali. Po rekonštrukcii však dostali nový šat, a ikonická lekáreň U Salvatora začiatkom leta po troch desaťročiach privítala prvých návštevníkov. Napriek tomu, že budova, kde lekáreň sídli je historickým skvostom, poslúžia vám rovnako ako v akejkoľvek inej, modernej, lekárni. A ak máte záujem o dejiny, pridajú aj prednášku o slovenskom lekárnictve.

Rekonštrukcia lekárne prebiehala v niekoľkých etapách. V roku 2020 magistrát do svojho vlastníctva získal celú budovu a o rok neskôr sa im podarilo zadovážiť aj historické, 300 ročné vybavenie lekárne. Tú prevádzkuje Slovenská lekárnická komora a Salvator je výnimočný už len tým, že lieky nakúpite v národnej kultúrnej pamiatke.

„Záleží mi na tom, aby ikonické stavby, ktoré tvoria identitu Bratislavy, boli chránené, zmysluplne využívané a mohli tak ďalšie desaťročia slúžiť nielen nám, ale aj budúcim generáciám. Som rád, že tu sa to podarilo a chcem pri tejto príležitosti zaželať novej lekárni, aby tu fungovala minimálne tak dlho, ako jej predchodkyňa,“ vyhlásil primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Okrem predaja liekov vám aj zmerajú tlak, či poradia

Lekáreň je otvorená 7 dní v týždni a okrem základnej lekárenskej starostlivosti ponúka aj individuálnu prípravu liekov, meranie zdravotných parametrov či konzultácie o liekových interakciách.


„Každá profesia má nejaký nenapodobniteľný symbol – či už je ním človek, miesto, dielo alebo myšlienka. Symbolom tradície slovenského lekárnictva je, nepochybne, Lekáreň u Salvatora so všetkým, čo tento názov znamená – okolnosti jej vzniku, zachovaný mobiliár, umelecká symbolika, budova a dejinné okamihy, ktoré týmto priestorom prešli,“ uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Zdroj: Instagram cerstvabratislava

Nábytok má 300 rokov

Lekáreň U Salvatora v Bratislave založil v 17. storočí biskup Georg Lippai. V priebehu storočí vystriedala majiteľov, ako aj lokality, kde sídlila. Do Adlerovho domu na Panskej ulici sa dostala v roku 1904. Legendárna lekáreň ukončila svoju činnosť v roku 1995, znovuotvorenia sa dočkala až po rekonštrukcii priestorov v ktorých sídli.

„Barokový nábytok s vyše 300-ročnou históriou je hlavnou hodnotou lekárne. Predpokladá sa, že tento nábytok pôvodne slúžil v súkromnej lekárni arcibiskupa Juraja Lippaya, ktorý ho daroval jezuitom. Skrinky a poličky boli v roku 1904 doplnené „modernými“ doplnkami - lustrom, váhou, pokladňou a svietidlami,“ uviedol bratislavský magistrát zaujímavosť o cennom interiéri lekárne.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: