Rekonštrukcia Kukurice bude stáť 58-miliónov. Vybudujú v nej novú kaviareň a administratívne priestory pre obranu


Foto: Rekonštrukcia Kukurice bude stáť 58-miliónov. Vybudujú v nej novú kaviareň a administratívne priestory pre obranu Foto: Ministerstvo obrany

Z ikonickej budovy vojenského internátu Hviezda, známej pod názvom Kukurica, sa stanú administratívne priestory pre ministerstvo obrany. Po výjazdovom rokovaní vlády na Orave to oznámil minister obrany Robert Kaliňák. 

„Už je vo veľmi kritickom stave,“ povedal minister. Historická budova Internátu Hviezda v minulosti patrila medzi najvyššie budovy kruhového pôdorysu v Európe. Nachádza sa v uzavretom areáli rezortu obrany, pri križovatke ulíc Račianska a Jarošova. 

Projekt jej revitalizácie bol vypracovaný v roku 2021 počas pôsobenia ministra obrany Jaroslava Naďa (Demokrati). V rokoch 2023 až 2024 sa pripravila projektová dokumentácia pre stavebné povolenie a realizáciu stavby.

Kukurica bola internátom od pádu komunizmu

Ako internát pre 784 študentov vojenskej akadémie, slúžila od pádu komunizmu, od roku 1989. Neskôr bola využívaná na administratívne účely a ubytovanie civilistov. Jej technický stav sa však stále zhoršoval a v roku 2017 ju úplne uzatvorili. 

„Objekt je v súčasnosti v nevyhovujúcom stavebno-technickom stave neumožňujúcom jej plnohodnotné užívanie. Najvážnejšie problémy predstavuje zastaraný a skorodovaný obvodový plášť, nevyhovujúce rozvody inžinierskych sietí, zatekanie a degradácia nosných konštrukcií na najvyšších podlažiach,“ uvádza predkladacia správa Roberta Kaliňáka. 

Kukurica aktuálne dosahuje výšku 82,2 metra s 25 nadzemnými podlažiami. Celková zastavaná plocha je 729 metrov štvorcových. Ikonická budova Internátu Hviezda bola navrhnutá v roku 1970 architektmi Cyrilom Sirotným a Jánom Strculom. Stavba bola ministerstvu vnútra odovzdaná do užívania v roku 1978 a v súčasnosti je zapísaná v Registri modernej architektúry.


Čo bude po rekonštrukcii?

Budova by po rekonštrukcii mala znížiť svoju spotrebu primárnej energie o 30 % a vláda ráta aj s rozšírením areálu o priľahlé plochy a ich prepojenie do samostatne kontrolovanej zóny. Vybudovať sa majú nové parkovacie miesta. Aktuálne ich internát poskytuje 750.  „V areáli sa budú nachádzať priestory pre oddych a trávenie obedných prestávok zamestnancov MO SR, pričom pri návrhu exteriéru sa pracovalo s udržateľnosťou celého konceptu z hľadiska ekológie, prevádzky a ekonomiky. V rámci exteriérových plôch sa počíta aj s umiestnením náhradného zdroja energie pre obnovený objekt,“ uvádza materiál. 

V Kukurici má vzniknúť aj kaviareň alebo samoobslužná reštaurácia na prvom jej poschodí. Nachádza sa tam vstupné foyer s recepčným pultom a neformálnym sedením pre návštevy. „Kaviareň je integrálnou súčasťou návrhu, pričom tieto priestory je možné flexibilne využívať aj na rôzne príležitostné akcie, bankety, prezentácie či školenia. Prevádzku kaviarne by mala zabezpečovať externá firma, pričom v celom objekte bude fungovať kontrola vstupov na jednotlivé podlažia s obmedzeným prístupom pre jednotlivé zložky,“ tvrdí rezort obrany.

Koľko zaplatia?

Návrh rekonštrukcie tiež efektívnejšie rozmiestni kancelárske priestory a pridá aj miesta na oddych. „V rámci návrhu sa pamätá aj na primeraný rozsah oddychových zón zohľadňujúcich kapacitu kancelárskych priestorov. Na 21. poschodí sú situované kancelárie štátnych tajomníkov a na 22. kancelária generálneho tajomníka služobného úradu. Ministerské podlažie sa nachádza na 23. poschodí,“ vysvetľuje. 

Predpokladaná suma, ktorú štát za rekonštrukciu zaplatí je  58 068 520 eur s DPH a bude financovaná z Plánu obnovy. Verejné obstarávanie by malo byť ukončené vo februári 2025 a rezort predpokladané ukončenie prác stanovil na marec 2026.Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: