Petržalská záhada. Po výrube odumreli aj okolité stromy. Môžu za to komunisti alebo je všetko inak?


Foto: Petržalská záhada. Po výrube odumreli aj okolité stromy. Môžu za to komunisti alebo je všetko inak? Foto: Facebook/skupina Bratislava - Petržalka

Výrub stromov v Petržalke opäť vyvolal v obyvateľoch otázky. Jedna z nich Jana tvrdí, že výrub invazívnych druhov spôsobil odumretie aj okolitých stromov. Susedia však hovoria, že to je celkom inak. „Pozrite, ako nám na ihrisku odumreli okolité stromy po odrezaní niekoľkých kusov. Sú, teda boli, poprepájané koreňovou sústavou, mohli by to drevorubači vziať v úvahu keď sa rozhoduje o výrube. Teraz na ihrisku nemáme v lete príjemný tieň,“ napísala Jana

Iní obyvatelia jej však vysvetlili, že problém nie je v koreňovej sústave. Ide o pajaseň, ktorý má určitý postup likvidácie. „Najskôr je injektážne otrávený, neskôr ide orez a potom úplne odstránenie. Samotný orez práve pre koreňovú sústavu nie je efektívny. Rieši sa to tu snáď každý týždeň. Invázne druhý škodia ostatným druhom,“ hovorí Monika. 

Môžu za to komunisti? 

Jánoš dáva výsadbu stromov za vinu komunistom. Tvrdí, že im bolo jedno, aké stromy vysadia. „Treba pochopiť, že sídliská v Petržalke sa stavali najmä v 70.-80. rokoch. Vtedy strana rozhodla a bolo. Platí to nielen na bytové domy, ale aj na zeleň naokolo. Najmä stromy,“ vraví. 

Nesúhlasí s ním Vladimír. „Nemyslite si, že dendrológovia za komunizmu boli blbší. všetci, ktorí to robili mali školy. Teraz Taraba, Huliak a Budaj to je výsmech. Len rúbať. Keď vytopí dedinu, však to Radičová, Matelko zanedbali,“ reaguje. 

Riešenie, ako situáciu s pajaseňmi uchopiť, ponúkol Rudo. Vyzýva na občiansku žurnalistiku. „Takýchto pajaseňov je v Petržke a mimo nej ešte veľké množstvo. V 85-tom nám slúžili ako palmová kulisa z trópov pri natáčaní amatérskeho klipu Vietnam… na malej Šutrovke. Keď už odstrániť, tak by sa to mohlo spraviť hromadne. Keď na to Petržalka nemá dendrologického špecialistu alebo vôľu, tak by bolo vhodné vyzvať ľudí cez sociálne siete, aby sa pozerali okolo seba a napísali miesto výskytu. Následne by sa toho mohli ujať traviči stromov,“ objasňuje.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: