V bratislavskej nemocnici vyčíňal agresívny pacient. Sestru udrel do tváre, skončil v rukách polície


Foto: V bratislavskej nemocnici vyčíňal agresívny pacient. Sestru udrel do tváre, skončil v rukách polície Foto: Facebook/Univerzitná nemocnica Bratislava

Zdravotníci sú v mnohých prípadoch počas svojej práce terčmi verbálnych či dokonca fyzických útokov. Príkladom je situácia zo včera, ku ktorej došlo na Centrálnom prijímacom oddelení v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na Kramároch. Univerzitná nemocnica Bratislava sa s ňou podelila na sociálnom médiu Facebook.

Muž, ktorý bol prevezený na miesto záchranármi, fyzicky napádal pacientov a zdravotníkov. K incidentu došlo približne po 15 minútach od jeho prevozu. Najskôr zaútočil na pacienta, ktorý čakal na vyšetrenie. Na pomoc mu prišla zdravotná sestra z ambulancie. Útočník vo svojom konaní pokračoval a sestru začal udierať do tváre. Následne ju sotil na zem.

Ďalší zdravotnícky pracovník sa ho snažil spacifikovať, v dôsledku čoho skončil s vážnym poranením pravej ruky. Zranenie si bude vyžadovať dlhšiu liečbu, kvôli ktorej musí zostať práceneschopný. Napadnutá sestra je v šoku a zo zranení sa bude zotavovať niekoľko dní.

V čase útoku bola na miesto privolaná bezpečnostná služba s políciou. Agresívny pacient bol uložený do cely predbežného zadržania. V krátkej dobe bude na neho podané trestné oznámenie.


„Ako lekár som sa s agresívnymi pacientmi stretol už niekoľkokrát, je to vždy veľmi nepríjemné a pochopiteľne nikto z nás nechce takéto situácie pri výkone svojej práce zažívať. Pre mňa osobne je však zarážajúce, ako často prichádza k takýmto agresívnym útokom na zdravotníkov,“ uviedol na sociálnom médiu riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer.

„Už to nie je iba o vytrhnutých stoličkách v čakárni, dokopaných dverách na ambulancii alebo poškodených nemocničných posteliach, čo je samozrejme tiež veľký problém, ale hnev a agresia niektorých osôb sa obrátila na nevinných ľudí, a v tomto prípade na lekárov, sestry, sanitárov a ostatných zdravotníkov, ktorí si iba robia svoju prácu - zachraňujú životy a liečia chorých,“ dodal.

Spoločnosť tak prosí o odsúdenie takýchto činov a podporu zdravotníkov, ktorí sa čoraz častejšie stavajú terčmi agresie. Zároveň Univerzitná nemocnica Bratislava okrem bezpečnostnej služby plánuje zaviesť ďalšie opatrenia, ktoré zvýšia bezpečnosť a eliminujú potenciálne útoky.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: