Lekár, ktorý zachraňoval Fica po atentáte, prehovoril: Bol príjemný pacient, takých príjemných máme málo


S premiérom zaobchádzali ako s bežným pacientom

Foto: Lekár, ktorý zachraňoval Fica po atentáte, prehovoril: Bol príjemný pacient, takých príjemných máme málo
Foto: FN B. Bytrica / FB Robert Fico

Mlčanie ošetrujúcich lekárov o okolnostiach liečby predsedu vlády Roberta Fica po atentáte v Handlovej sa skončilo. Kým doteraz informácie podávali výhradne politici, predovšetkým minister obrany Róbert Kaliňák, konečne prehovoril aj Ficov ošetrujúci lekár. Jozef Valky z Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici dal rozhovor denníku Postoj. Fica chváli ako príjemného pacienta.

Predsedu vlády podľa doteraz medializovaných informácií tesne po atentáte núdzovo ošetrili v zdravotníckom zariadení v Handlovej. Vzápätí ho vrtuľníkom previezli do Banskej Bystrice, kde sa lekári postarali o vážne zranenia brucha po viacerých výstreloch, ktoré Fico utŕžil od atentátnika Juraja Cintulu.

Bežný pacient

„Snažili sme sa to však celé manažovať tak, akoby to bol náš bežný pacient. Takto som to komunikoval aj smerom ku kolegom, aby sme sa k pánovi premiérovi správali rovnako, ako sme zvyknutí aj pri iných pacientoch,“ spomína na prvé chvíle po prevoze Fica do nemocnice v Banskej Bystrici anesteziológ Jozef Valky. Prítomnosť premiéra na jeho oddelení podľa lekára nemala vplyv na liečbu iných pacientov.

„Neodkladali sa operácie, všetko bežalo. Až na ten väčší počet policajných áut a bezpečnostných zložiek v okolí nemocnice či na oddelení a nejakých bezpečnostných opatrení vnútri nemocnice, človek, ktorý by nevedel, čo sa u nás deje, by to možno ani nezaregistroval.“

Lekár opisuje aj to, ako sa priamo na oddelení správala Ficova ochranka. Jej členovia sa držali v ústraní a na operačnej sále nechali premiéra len s lekármi a zdravotníckym personálom. „Aj títo ľudia boli veľmi príjemní. Keď som kedysi uspával pána prezidenta Rudolfa Schustera, keď mu operovali oči, ochranka bola priamo na sále, sedela vedľa mňa. Teraz nie. Bola za oknom, videla, čo sa na sále deje, ale do priestorov operačnej sály nevstupovala.“

Lekári v Banskej Bystrici tesne po atentáte dostali skreslenú informáciu o zraneniach predsedu vlády. Fico mal podľa nich mať tri strelné poranenia hrudníka a namiesto do Bystrice mohli premiéra odviezť do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. „Vtedy som spozornel a vravel som si, že ak sú to tri strelné poranenia hrudníka, s tým už asi nikto nebude vedieť nič spraviť. Keď sa spresnilo, že ide o dutinu brušnú, tak sa rozhodli ísť do Banskej Bystrice.“

Informácie o premiérovi podával Kaliňák na žiadosť lekárov

Okolnosť, že o zdravotnom stave Roberta Fica podával informácie výhradne minister obrany Kaliňák, neskôr ďalší politici Smeru, vyvolala vo verejnosti množstvo dohadov a špekulácií. Často zaznievalo, že ak by informovali lekári, bolo by to dôveryhodnejšie a vo verejnosti by ostalo menej miesta na konšpirácie. Podľa Jozefa Valkyho o mlčanlivosť lekárov požiadal on sám.


„My sme lekári, ktorí tu sú na to, aby sa starali o pacienta, o jeho zdravie a pomáhali mu prežiť a vyliečiť sa. Sám som preto požiadal vedenie nemocnice, aby sme sa mohli odrezať aj od tlačoviek s novinármi.“

Prenos informácií fungoval tak, že ošetrujúci lekári každý deň vedeniu nemocnice poslali písomnú správu a tá sa následne dostala do rúk Róberta Kaliňáka, ktorý sa vyjadroval do médií.

„Čítal som vyjadrenia pána Kaliňáka, ktoré púšťal do médií. Boli výrazným zostručnením toho, čo sme posielali vedeniu nemocnice. Každá informácia, ktorú som čítal, bola síce veľmi stručná, ale nikdy v nej nebolo klamstvo. Pán Kaliňák povedal to, čo bola pravda, a povedal to veľmi stručne,“ hovorí Jozef Valky.

Zdroj: FB Róbert Kaliňák


Ako unikla Ficova spáva z urgentu

V deň atentátu, 15. mája unikli na verejnosť dva významné materiály. Prvým bolo video so strelcom Jurajom Cintulom, ktoré údajne natočil príslušník Ficovej ochranky a za neznámych okolností sa dostalo na konšpiračné účty na sociálnych médiách. Druhým bola správa o prijatí premiéra na urgentný príjem nemocnice v Banskej Bystrici. Lekár bližšie okolnosti úniku správy nepozná.

„Keď liečite pacientov, musíte mať prístup do databázy, aby ste si mohli pozrieť výsledky na internom oddelení či na chirurgii. Tento systém nie je taký chránený, že by ste pacienta vedeli zaheslovať, aby sa k tomu nikto nedostal.“ K správe sa niekto dostal pravdepodobne hneď po tom, ako premiérovi urobili prvé vyšetrenie.

„Správa však unikla medzitým, ako tím, ktorý sa staral o premiéra, s ním odišiel na ďalšie vyšetrenia. Vtedy to tam ostalo bez dohľadu. Podľa všetkého správa unikla práve v tom momente.“


Premiér bol príjemný pacient

O podrobnostiach Ficovej liečby Jozef Valky nechce hovoriť. Ako pacienta však Fica hodnotí vysoko.„Ale úplne na okraj – takých príjemných pacientov máme málo. To je celé, čo vám poviem. Sám som bol z toho prekvapený.“

Keď sa končil premiérov pobyt v bystrickej nemocnici, Fico sa chcel osobne poďakovať personálu na oddelení, kde ležal.

Predsedovi vlády pri rýchlom zotavení podľa lekára pomáha aj to, že pred atentátom bol v dobrej kondícii. Aj kvôli tomu bol po dvoch týždňoch od streľby možný jeho prevoz do domácej liečby v Bratislave.

„Je pravda, že pacient bol na tom predtým, ako sa to celé udialo, fyzicky veľmi dobre. Aj z toho vyplývali určité postupy a ďalšia liečba. Zotavoval sa na prekvapenie veľmi rýchlo, napriek všetkým zraneniam a komplikáciám, ktoré tam boli.“


Jozef Valky hovorí, že premiér chcel v Banskej Bystrici ostať až do momentu, keď bude prevezený do domácej liečby v Bratislave. „Presné načasovanie na deň a hodinu už nezáviselo od nás. Posunulo sa to možno o deň-dva, ale to záviselo od určitých pravidiel, ktoré mala ochranka. My sme v podstate dostali oznámenie, že teraz. Povedali sme, že môže byť, a tak sa to uskutočnilo.“

Zdroj: FB Robert Fico



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj