VIDEO: Peter Pellegrini zložil prezidentský sľub. Nestrieľali sme po sebe ani keď padal starý režim, prihovoril sa


Foto: VIDEO: Peter Pellegrini zložil prezidentský sľub. Nestrieľali sme po sebe ani keď padal starý režim, prihovoril sa
Galéria: 8 fotiek
Foto: Facebook/Peter Pellegrini

Peter Pellegrini dnes po piatich rokoch oficiálne vystriedal vo funkcii hlavy štátu Zuzanu Čaputovú. Zároveň sa stane v poradí šiestym prezidentom Slovenskej republiky. Svoj prezidentský sľub zložil do rúk predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivana Fiačana v priestoroch Slovenskej filharmónie.

Slávnostnú schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky otvoril predseda NR SR  Peter Žiga. Aktu sa zúčastnili aj bývalí prezidenti Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska. V úvodnom prejave sa Peter Žiga poďakoval prezidentke Zuzane Čaputovej za slušné a dôstojné reprezentovanie našej krajiny aj v turbulentnom období počas covidovej pandémie či vládnej krízy.

Po zložení sľubu nastala chvíľa pre prvý prejav Petra Pellegriniho ako prezidenta Slovenskej republiky. „Vážení spoluobčania, drahé Slovenky, drahí Slováci, stojím tu pred vami v najdôležitejšej chvíli môjho doterajšieho života. Víri vo mne obrovské množstvo pocitov. Hrdosť pri pohľade na našu vlajku i vďačnosť za poznanie, ktoré mi dali roky v službe ľuďom na Slovensku. Radosť z prítomnosti vás všetkých, ale i ľútosť, že tu medzi nami nemôže byť už jeden z najdôležitejších ľudí v mojom živote, môj otec,“ venoval prvé slová svojho príhovoru obyvateľom Slovenska.

„Táto výnimočná chvíľa nie je o mne. Prezident je síce živým človekom so všetkými svojimi chybami, aj nedokonalosťami, ale je aj symbolom krajiny, reprezentantom ľudí doma i vo svete a neoddeliteľnou súčasťou slovenskej demokratickej a ústavnej výbavy,“ vyzdvihol dôležitosť svojej funkcie.Zároveň uviedol, že chce byť prezidentom všetkých obyvateľov, aj tých, ktorí ho v prezidentských voľbách nevolili. Vyzdvihol aj obrovskú neistotu, ktorej sú Slováci vystavení, či už kvôli vojne na Ukrajine alebo virtuálnemu svetu, v ktorom mladá generácia žije častejšie ako v normálnom.

„V posledných rokoch som niekoľkokrát prešiel celým Slovenskom. Od Malaciek až po Medzilaborce, od Oravskej Polhory až po Komárno. Videl som v očiach v tisícoch slovenských ľudí mnoho dobra a nádeje, ale videl som v ich očiach aj veľa strachu, frustrácie a niekedy aj hnevu. Ale prosím, neviňme ľudí za ich pocity. Majme pochopenie nielen pre názory odborníkov a elít, ale aj pre toho známeho Jozefa Maka, človeka milión,“ uviedol.

„Poslednou ranou do zmätku v mnohých hlavách bola udalosť spred niekoľkých týždňov, ktorá v našej modernej histórii nemá obdoby. Desaťročia sme žili v presvedčení, že moderné Slovensko dokáže všetky svoje krízy vyriešiť demokratickou a ústavnou cestou. Veď sme po sebe nestrieľali ani v čase, keď padal starý režim a aj túto zmenu sme v historických knihách vydali v zamatovej edícii,nadviazal na atentát na premiéra Roberta Fica, ku ktorému došlo v máji. Jeho dôsledky na našu spoločnosť sa odrazili aj na samotnej inaugurácii. Novozvolený prezident kvôli bezpečnosti nešiel medzi ľudí. Do Dómu sv. Martina sa aj s hosťami presunul na autách.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: