Posledný príhovor prezidentky Čaputovej: Moje milované Slovensko, bolo mi cťou slúžiť ti


Foto: Posledný príhovor prezidentky Čaputovej: Moje milované Slovensko, bolo mi cťou slúžiť ti Foto: TV JOJ

Do Prezidentskej záhrady Grasalkovičovho paláca prichádza prezidentka Zuzana Čaputová. Má oblečené svetlomodré šaty a po jej boku kráčajú jej dve dcéry, mama a partner Juraj Rizman. Blíži sa čas jej posledného príhovoru vo funkcii. Zajtra ju v úrade nahradí novozvolený prezident Peter Pellegrini. 

Príhovor má vonku a malé pódium je obklopené ľuďmi. Prišli si pozrieť posledný prejav prezidentky z blízka. Na pódiu je už nastúpená čestná stráž. „Keď som pred 5 rokmi nastupovala do výkonu funkcie, nikto z nás nemohol vedieť, čomu budeme čeliť. Že z piatich rokov môjho mandátu bude dve roky do našich životov zasahovať celosvetová pandémia. Že zažijeme vojenskú agresiu v našom susedstve. Že nás postihne energetická kríza a bezpredcedentné zdražovanie. Nečakala som, že sa počas môjho päťročného pôsobenia vystrieda päť vlád,“ hovorí Čaputová a za jej chrbtom pevne stojí čestná stráž.

Nenávisť v spoločnosti

Prezidentka o nenávistnej atmosfére, ktorá Slovensko ťaží. Odchádza s neopakovateľnými skúsenosťami a s poznaním, že potenciál Slovenska je väčší, ako ho vnímame dnes pod vplyvom nepriaznivej spoločenskej atmosféry. Spomína vraždu na Zámockej ulici a atentát v Handlovej, ktoré našu krajinu mimoriadne poznačili.


Dodáva, že Slovensko je postavené na ľuďoch, ktorí majú potenciál ho zmeniť k lepšiemu. „Táto naša spoločná snaha má potenciál byť úspešná. Verím tomu, pretože verím Slovensku. A som presvedčená o tom, že aj Slovensko môže veriť samo sebe,“ dodáva. 

Jej úradovanie nebolo bezchybné

Čaputová počas príhovoru tiež priznáva, že jej pôsobenie v úrade nebolo bezchybné, ale vždy sa snažila dodržiavať demokratické hodnoty a vyvíjať snahu o spoločenský dialóg. Pripomenula, že aj napriek tomu, že sa táto etapa končí, štýl politiky, ktorý zastávala, je jeden z najdôveryhodnejších v krajine. Prezidentka dlhodobo kraľovala rebríčkom dôveryhodnosti politikov, pred pár mesiacmi ju na jeho čele vystriedal Peter Pellegrini. 

„Moje milované Slovensko, prešli sme spolu náročných päť rokov. Mohla som z blízka vidieť tvoju bolesť, ale aj radosť. Mohla som vidieť tvoje krásy a ukázať ich iným štátnikom. Si rozdelené, zranené. Ale vždy v ťažkých chvíľach schopné spojiť sa v ľudskosti. Moje milované Slovensko, bolo mi cťou slúžiť ti,“ ukončuje prezidentka svoj príhovor a detský súbor, spolu s návštevníkmi Prezidentskej záhrady, začne spievať štátnu hymnu. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: