Premiér Fico sa Pellegriniho inaugurácie nezúčastní. Vizuál priestorov má mať pod palcom samotný Pellegrini


Foto: Premiér Fico sa Pellegriniho inaugurácie nezúčastní. Vizuál priestorov má mať pod palcom samotný Pellegrini Foto: Bratislavak.sk, Facebook/Peter Pellegrini

Inaugurácia zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho sa uskutoční už túto sobotu 15. júna. Ako bude vyzerať? Aj keď protokol hovorí jasne, budúci prezident prekvapil aj so zmenami. Časť zvyčajného programu inaugurácie prezidenta totiž zrušili.

Všetko sa začne v Redute, teda v budove Slovenskej filharmónie na Mostovej ulici, v čase slávnostnej schôdze Národnej rady SR. Zasadnutie povedie dočasný predseda parlamentu Peter Žiga (Smer-SD), ktorý Pellegriniho stranu opustil minulé leto. Zvolený prezident svoj sľub zloží presne o 12:00 hod. do rúk predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana. 

Kto príde na inauguráciu?

Hosťami inaugurácie budú najvyšší ústavní činitelia, členovia vlády, poslanci, zástupcovia diplomatického zboru, zástupcovia cirkví či neúspešní kandidáti za prezidenta. Samozrejmosťou sú tiež hostia Petra Pellegriniho a jeho rodina. Prekvapením môže byť aj to, že sa inaugurácie nezúčastní premiér Robert Fico, jeho zdravotný stav to neumožňuje. Inaugurácie sa zúčastní približne 450 hostí a pozvaní sú a bývalý český premiér Andrej Babiš či prezident Miloš Zeman, ktorý príde ako osobný hosť Petra Pellegriniho.

Ako bude Reduta vyzerať? Vizuál priestorov má mať pod palcom samotný Pellegrini. On sám navrhol, kde sa ceremónia odohrá, kde bude umiestnená výzdoba či štátne symboly.


Jednu tradíciu zmení

Keď skončí schôdza Národnej rady, o 13:00 hod. sa začne prehliadka Ozbrojených síl SR. Tá sa má konať na Hviezdoslavovom námestí. Hostia sa následne presunú do Dómu sv. Martina, kde sa uskutoční slávnostná bohoslužba slova Te Deum. Štandardne by hostia a aj prezident prešli ku katedrále po vlastných a po ceste by mali možnosť sa pozdraviť s občanmi.

Ale aj pre nedávne udalosti v Handlovej a bezpečnostné riziko sa organizátori rozhodli túto časť programu zrušiť. Pellegriniho do katedrály zrejme prevezie limuzína aj s príslušnou ochrankou. Po bohoslužbe Pellegrini na Hodžovom námestí od prezidentky Zuzany Čaputovej prevezme Grasalkovičov palác. Súčasťou tohto aktu je aj prehliadka Čestnej stráže prezidenta. V priestoroch palácu sa neskôr bude konať slávnostný obed. Pellegrini naň mal pozvať aj zástupcov seniorov či študentov.

Kladenie vencov a recepcia

Vo večerných hodinách si uctí pamiatku generála Milana Rastislava Štefánika pri mohyle v Ivanke pri Dunaji. Odtiaľ sa presunie do Devína, kde si uctí pamiatku obetí komunistického režimu pri pamätníku Brány slobody. Inaugurácia bude zakončená v priestoroch Bratislavského hradu, kde sa bude konať slávnostná recepcia. 

Kompletný program inaugurácie

  • 11:45 hod. Slávnostná schôdza Národnej rady Slovenskej republiky v Redute
  • 12:00 hod. Zloženie sľubu
  • 13:00 hod. Prehliadka jednotiek Ozbrojených síl SR na Hviezdoslavovom námestí
  • 13:30 hod. Slávnostná bohoslužba slova Te Deum v Dóme sv. Martina
  • 14:50 hod. Prevzatie Prezidentského paláca prezidentom SR
  • 15:00 hod. Prehliadka Čestnej stráže prezidenta SR
  • 15:15 hod. Slávnostný obed na pozvanie prezidenta SR
  • 16:50 hod. Pietny akt kladenia venca k Pamätníku M. R. Štefánika
  • 17:30 hod. Pietny akt kladenia venca k Pamätníku Brána slobody
  • 20:00 hod. Slávnostná recepcia na Bratislavskom hrade

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: